Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 3M1093-1X36YD with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy 3M1093-1X36YD with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
3M1093-1X36YD
| Part No | 3M1093-1X36YD |
|---|---|
| Manufacturer | 3M |
| Description | TAPE ELECTRICAL 1"X 36YDS |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
Specifications
Data sheet
| Packaging: | Roll |
|---|---|
| Length: | 108' (32.9m) 36 yds |
| Thickness - Backing, Carrier: | 0.0010" (1.0 mils, 0.025mm) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Adhesive: | Silicone Thermosetting |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 3 Weeks |
| Temperature Range: | 356°F (180°C) |
| Tape Type: | Electrical |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Color: | - |
| Series: | 1093 |
| Usage: | Masking, High Temperature |
| Width: | 1.00" (25.40mm) |
| Thickness: | 0.0025" (2.5 mils, 0.064mm) |
| Other Names: | 3M 1093 1" X 36YD 3M10598 3M10931X36YD |
| Shelf Life: | - |
| Backing, Carrier: | Polyimide |
| Thickness - Adhesive: | 0.0015" (1.5 mils, 0.038mm) |
| Shelf Life Start: | - |
Introduce
We can supply 3M1093-1X36YD , send us a request quote to request 3M1093-1X36YD pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number 3M1093-1X36YD.The price and lead time for 3M1093-1X36YD depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part 3M1093-1X36YD.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation






