Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 38HWSP8S6RT with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy 38HWSP8S6RT with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
38HWSP8S6RT
| Part No | 38HWSP8S6RT |
|---|---|
| Manufacturer | Grayhill, Inc. |
| Description | SWITCH PUSH SPDT 0.4VA 20V |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
Specifications
Data sheet
| Illumination Type, Color: | - |
|---|---|
| Mechanical Life: | - |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Switch Function: | On-Mom |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 24 Weeks |
| Electrical Life: | 30,000 Cycles |
| Termination Style: | Gull Wing |
| Panel Cutout Dimensions: | - |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Ingress Protection: | IP67 - Dust Tight, Waterproof |
| Color - Actuator/Cap: | White |
| Illumination Voltage (Nominal): | - |
| Features: | Epoxy Sealed Terminals |
| Operating Temperature: | -30°C ~ 85°C |
| Current Rating: | 0.4VA (AC/DC) |
| Circuit: | SPDT |
| Mounting Type: | Surface Mount, Right Angle |
| Packaging: | Bulk |
| Detailed Description: | Pushbutton Switch SPDT Standard Surface Mount, Right Angle |
| Actuator Type: | Round, Plunger |
| Series: | 38H |
| Voltage Rating - DC: | 20V |
| Type: | Standard |
| Voltage Rating - AC: | 20V |
Introduce
We can supply 38HWSP8S6RT , send us a request quote to request 38HWSP8S6RT pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number 38HWSP8S6RT.The price and lead time for 38HWSP8S6RT depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part 38HWSP8S6RT.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation





