Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 3841100041 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy 3841100041 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
3841100041
| Part No | 3841100041 |
|---|---|
| Manufacturer | Hamlin / Littelfuse |
| Description | FUSE BOARD MNT 1A 250VAC RADIAL |
| Lead Free Status / RoHS Status | Contains lead /RoHS non-compliant |
Specifications
Data sheet
| Package / Case: | Radial, Can, Vertical |
|---|---|
| Mounting Type: | Through Hole |
| Packaging: | - |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Fuse Type: | Board Mount (Cartridge Style Excluded) |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | Not Applicable |
| Response Time: | Slow |
| Breaking Capacity @ Rated Voltage: | 150A |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Size / Dimension: | 0.335" Dia x 0.315" H (8.50mm x 8.00mm) |
| Color: | - |
| Series: | TR5® 384 |
| Melting I²t: | 2.8 |
| Voltage Rating - AC: | 250V |
| Approvals: | cURus, PSE/JET, SEMKO, VDE |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 85°C |
| Current Rating: | 1A |
Introduce
We can supply 3841100041 , send us a request quote to request 3841100041 pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number 3841100041.The price and lead time for 3841100041 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part 3841100041.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation





