Home > Products > Hardware, Fasteners, Accessories > Component Insulators, Mounts, Spacers > 355-700
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 355-700 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy 355-700 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
355-700
| Part No | 355-700 |
|---|---|
| Manufacturer | Bivar, Inc. |
| Description | MOUNT RECT CAPACITORS 0.030" |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | Get a Quote | ||||
Specifications
Data sheet
| Height: | 0.030" (0.76mm) |
|---|---|
| Length: | 0.797" (20.24mm) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Detailed Description: | Component Mount Capacitors Rectangular 0.030" (0.76mm) White |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 9 Weeks |
| Shape: | Rectangular |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Diameter - Outside: | - |
| Color: | White |
| Series: | PERM-O-PADS® |
| Usage: | Capacitors |
| Width: | 0.145" (3.68mm) |
| Type: | Mount |
| Material: | Nylon |
| Features: | - |
| Diameter - Inside: | - |
Introduce
We can supply 355-700 , send us a request quote to request 355-700 pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number 355-700.The price and lead time for 355-700 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part 355-700.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
Related parts for 355-700
| Image | Part Number | Manufacturers | Description | View |
|---|---|---|---|---|
![]() |
355-012-500-201 | EDAC Inc. | CONN EDGE DUAL FMALE 12POS 0.156 | RFQ >> |
![]() |
355-012-500-202 | EDAC Inc. | CONN EDGE DUAL FMALE 12POS 0.156 | RFQ >> |
![]() |
355-012-500-204 | EDAC Inc. | CONN EDGE DUAL FMALE 12POS 0.156 | RFQ >> |
![]() |
355-012-520-201 | EDAC Inc. | CONN EDGE DUAL FMALE 12POS 0.156 | RFQ >> |
![]() |
355-012-520-202 | EDAC Inc. | CONN EDGE DUAL FMALE 12POS 0.156 | RFQ >> |
![]() |
355-012-520-204 | EDAC Inc. | CONN EDGE DUAL FMALE 12POS 0.156 | RFQ >> |
![]() |
355-012-521-201 | EDAC Inc. | CONN EDGE DUAL FMALE 12POS 0.156 | RFQ >> |
![]() |
355-012-521-202 | EDAC Inc. | CONN EDGE DUAL FMALE 12POS 0.156 | RFQ >> |
![]() |
355-012-521-204 | EDAC Inc. | CONN EDGE DUAL FMALE 12POS 0.156 | RFQ >> |
![]() |
355-020-500-201 | EDAC Inc. | CONN EDGE DUAL FMALE 20POS 0.156 | RFQ >> |
![]() |
355-020-500-202 | EDAC Inc. | CONN EDGE DUAL FMALE 20POS 0.156 | RFQ >> |
![]() |
355-020-500-204 | EDAC Inc. | CONN EDGE DUAL FMALE 20POS 0.156 | RFQ >> |
![]() |
355-020-520-201 | EDAC Inc. | CONN EDGE DUAL FMALE 20POS 0.156 | RFQ >> |
![]() |
355-020-520-202 | EDAC Inc. | CONN EDGE DUAL FMALE 20POS 0.156 | RFQ >> |
![]() |
355-020-520-204 | EDAC Inc. | CONN EDGE DUAL FMALE 20POS 0.156 | RFQ >> |
| 355-020-521-201 | EDAC Inc. | CONN EDGE DUAL FMALE 20POS 0.156 | RFQ >> | |
![]() |
355-020-521-202 | EDAC Inc. | CONN EDGE DUAL FMALE 20POS 0.156 | RFQ >> |
![]() |
355-020-521-204 | EDAC Inc. | CONN EDGE DUAL FMALE 20POS 0.156 | RFQ >> |
![]() |
355-024-500-201 | EDAC Inc. | CONN EDGE DUAL FMALE 24POS 0.156 | RFQ >> |
![]() |
355-024-500-202 | EDAC Inc. | CONN EDGE DUAL FMALE 24POS 0.156 | RFQ >> |
![]() |
355-024-500-204 | EDAC Inc. | CONN EDGE DUAL FMALE 24POS 0.156 | RFQ >> |
![]() |
355-024-520-201 | EDAC Inc. | CONN EDGE DUAL FMALE 24POS 0.156 | RFQ >> |
![]() |
355-024-520-202 | EDAC Inc. | CONN EDGE DUAL FMALE 24POS 0.156 | RFQ >> |
![]() |
355-024-520-204 | EDAC Inc. | CONN EDGE DUAL FMALE 24POS 0.156 | RFQ >> |
![]() |
355-024-521-201 | EDAC Inc. | CONN EDGE DUAL FMALE 24POS 0.156 | RFQ >> |
![]() |
355-024-521-202 | EDAC Inc. | CONN EDGE DUAL FMALE 24POS 0.156 | RFQ >> |
![]() |
355-024-521-204 | EDAC Inc. | CONN EDGE DUAL FMALE 24POS 0.156 | RFQ >> |
![]() |
355-030-500-201 | EDAC Inc. | CONN EDGE DUAL FMALE 30POS 0.156 | RFQ >> |
![]() |
355-030-500-202 | EDAC Inc. | CONN EDGE DUAL FMALE 30POS 0.156 | RFQ >> |
![]() |
355-030-500-204 | EDAC Inc. | CONN EDGE DUAL FMALE 30POS 0.156 | RFQ >> |
![]() |
355-030-520-201 | EDAC Inc. | CONN EDGE DUAL FMALE 30POS 0.156 | RFQ >> |
![]() |
355-030-520-202 | EDAC Inc. | CONN EDGE DUAL FMALE 30POS 0.156 | RFQ >> |
![]() |
355-030-520-204 | EDAC Inc. | CONN EDGE DUAL FMALE 30POS 0.156 | RFQ >> |
![]() |
355-030-521-201 | EDAC Inc. | CONN EDGE DUAL FMALE 30POS 0.156 | RFQ >> |
![]() |
355-030-521-202 | EDAC Inc. | CONN EDGE DUAL FMALE 30POS 0.156 | RFQ >> |
![]() |
355-030-521-204 | EDAC Inc. | CONN EDGE DUAL FMALE 30POS 0.156 | RFQ >> |
![]() |
355-036-500-201 | EDAC Inc. | CONN EDGE DUAL FMALE 36POS 0.156 | RFQ >> |
![]() |
355-036-500-202 | EDAC Inc. | CONN EDGE DUAL FMALE 36POS 0.156 | RFQ >> |
![]() |
355-036-500-204 | EDAC Inc. | CONN EDGE DUAL FMALE 36POS 0.156 | RFQ >> |
![]() |
355-036-520-201 | EDAC Inc. | CONN EDGE DUAL FMALE 36POS 0.156 | RFQ >> |
![]() |
355-036-520-202 | EDAC Inc. | CONN EDGE DUAL FMALE 36POS 0.156 | RFQ >> |
![]() |
355-036-520-204 | EDAC Inc. | CONN EDGE DUAL FMALE 36POS 0.156 | RFQ >> |
![]() |
355-036-521-201 | EDAC Inc. | CONN EDGE DUAL FMALE 36POS 0.156 | RFQ >> |
![]() |
355-036-521-202 | EDAC Inc. | CONN EDGE DUAL FMALE 36POS 0.156 | RFQ >> |
![]() |
355-036-521-204 | EDAC Inc. | CONN EDGE DUAL FMALE 36POS 0.156 | RFQ >> |
![]() |
355-044-500-201 | EDAC Inc. | CONN EDGE DUAL FMALE 44POS 0.156 | RFQ >> |
![]() |
355-044-500-202 | EDAC Inc. | CONN EDGE DUAL FMALE 44POS 0.156 | RFQ >> |
![]() |
355-044-500-204 | EDAC Inc. | CONN EDGE DUAL FMALE 44POS 0.156 | RFQ >> |
![]() |
355-044-520-201 | EDAC Inc. | CONN EDGE DUAL FMALE 44POS 0.156 | RFQ >> |
| 355-044-520-202 | EDAC Inc. | CONN EDGE DUAL FMALE 44POS 0.156 | RFQ >> |






