Home > Products > Connectors, Interconnects > Card Edge Connectors - Edgeboard Connectors > 355-024-520-201
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 355-024-520-201 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy 355-024-520-201 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
355-024-520-201
| Part No | 355-024-520-201 |
|---|---|
| Manufacturer | EDAC Inc. |
| Description | CONN EDGE DUAL FMALE 24POS 0.156 |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | Get a Quote | ||||
Specifications
Data sheet
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
|---|---|
| Gender: | Female |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 6 Weeks |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Pitch: | 0.156" (3.96mm) |
| Features: | - |
| Operating Temperature: | -65°C ~ 125°C |
| Contact Material: | Copper, Nickel, Tin Alloy |
| Number of Rows: | 2 |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Packaging: | Bulk |
| Contact Finish Thickness: | - |
| Contact Type: | - |
| Termination: | Solder |
| Material - Insulation: | Polyester Thermoplastic |
| Flange Feature: | - |
| Number of Positions/Bay/Row: | 12 |
| Color: | Black |
| Series: | 355 |
| Number of Positions: | 24 |
| Read Out: | Dual |
| Contact Finish: | Gold |
| Card Thickness: | 0.062" (1.57mm) |
| Card Type: | Non Specified - Dual Edge |
Introduce
We can supply 355-024-520-201 , send us a request quote to request 355-024-520-201 pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number 355-024-520-201.The price and lead time for 355-024-520-201 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part 355-024-520-201.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
Related parts for 355-024-520-201
| Image | Part Number | Manufacturers | Description | View |
|---|---|---|---|---|
![]() |
355-012-500-201 | EDAC Inc. | CONN EDGE DUAL FMALE 12POS 0.156 | RFQ >> |
![]() |
355-012-500-202 | EDAC Inc. | CONN EDGE DUAL FMALE 12POS 0.156 | RFQ >> |
![]() |
355-012-500-204 | EDAC Inc. | CONN EDGE DUAL FMALE 12POS 0.156 | RFQ >> |
![]() |
355-012-520-201 | EDAC Inc. | CONN EDGE DUAL FMALE 12POS 0.156 | RFQ >> |
![]() |
355-012-520-202 | EDAC Inc. | CONN EDGE DUAL FMALE 12POS 0.156 | RFQ >> |
![]() |
355-012-520-204 | EDAC Inc. | CONN EDGE DUAL FMALE 12POS 0.156 | RFQ >> |
![]() |
355-012-521-201 | EDAC Inc. | CONN EDGE DUAL FMALE 12POS 0.156 | RFQ >> |
![]() |
355-012-521-202 | EDAC Inc. | CONN EDGE DUAL FMALE 12POS 0.156 | RFQ >> |
![]() |
355-012-521-204 | EDAC Inc. | CONN EDGE DUAL FMALE 12POS 0.156 | RFQ >> |
![]() |
355-020-500-201 | EDAC Inc. | CONN EDGE DUAL FMALE 20POS 0.156 | RFQ >> |
![]() |
355-020-500-202 | EDAC Inc. | CONN EDGE DUAL FMALE 20POS 0.156 | RFQ >> |
![]() |
355-020-500-204 | EDAC Inc. | CONN EDGE DUAL FMALE 20POS 0.156 | RFQ >> |
![]() |
355-020-520-201 | EDAC Inc. | CONN EDGE DUAL FMALE 20POS 0.156 | RFQ >> |
![]() |
355-020-520-202 | EDAC Inc. | CONN EDGE DUAL FMALE 20POS 0.156 | RFQ >> |
![]() |
355-020-520-204 | EDAC Inc. | CONN EDGE DUAL FMALE 20POS 0.156 | RFQ >> |
| 355-020-521-201 | EDAC Inc. | CONN EDGE DUAL FMALE 20POS 0.156 | RFQ >> | |
![]() |
355-020-521-202 | EDAC Inc. | CONN EDGE DUAL FMALE 20POS 0.156 | RFQ >> |
![]() |
355-020-521-204 | EDAC Inc. | CONN EDGE DUAL FMALE 20POS 0.156 | RFQ >> |
![]() |
355-024-500-201 | EDAC Inc. | CONN EDGE DUAL FMALE 24POS 0.156 | RFQ >> |
![]() |
355-024-500-202 | EDAC Inc. | CONN EDGE DUAL FMALE 24POS 0.156 | RFQ >> |
![]() |
355-024-500-204 | EDAC Inc. | CONN EDGE DUAL FMALE 24POS 0.156 | RFQ >> |
![]() |
355-024-520-201 | EDAC Inc. | CONN EDGE DUAL FMALE 24POS 0.156 | RFQ >> |
![]() |
355-024-520-202 | EDAC Inc. | CONN EDGE DUAL FMALE 24POS 0.156 | RFQ >> |
![]() |
355-024-520-204 | EDAC Inc. | CONN EDGE DUAL FMALE 24POS 0.156 | RFQ >> |
![]() |
355-024-521-201 | EDAC Inc. | CONN EDGE DUAL FMALE 24POS 0.156 | RFQ >> |
![]() |
355-024-521-202 | EDAC Inc. | CONN EDGE DUAL FMALE 24POS 0.156 | RFQ >> |
![]() |
355-024-521-204 | EDAC Inc. | CONN EDGE DUAL FMALE 24POS 0.156 | RFQ >> |
![]() |
355-030-500-201 | EDAC Inc. | CONN EDGE DUAL FMALE 30POS 0.156 | RFQ >> |
![]() |
355-030-500-202 | EDAC Inc. | CONN EDGE DUAL FMALE 30POS 0.156 | RFQ >> |
![]() |
355-030-500-204 | EDAC Inc. | CONN EDGE DUAL FMALE 30POS 0.156 | RFQ >> |
![]() |
355-030-520-201 | EDAC Inc. | CONN EDGE DUAL FMALE 30POS 0.156 | RFQ >> |
![]() |
355-030-520-202 | EDAC Inc. | CONN EDGE DUAL FMALE 30POS 0.156 | RFQ >> |
![]() |
355-030-520-204 | EDAC Inc. | CONN EDGE DUAL FMALE 30POS 0.156 | RFQ >> |
![]() |
355-030-521-201 | EDAC Inc. | CONN EDGE DUAL FMALE 30POS 0.156 | RFQ >> |
![]() |
355-030-521-202 | EDAC Inc. | CONN EDGE DUAL FMALE 30POS 0.156 | RFQ >> |
![]() |
355-030-521-204 | EDAC Inc. | CONN EDGE DUAL FMALE 30POS 0.156 | RFQ >> |
![]() |
355-036-500-201 | EDAC Inc. | CONN EDGE DUAL FMALE 36POS 0.156 | RFQ >> |
![]() |
355-036-500-202 | EDAC Inc. | CONN EDGE DUAL FMALE 36POS 0.156 | RFQ >> |
![]() |
355-036-500-204 | EDAC Inc. | CONN EDGE DUAL FMALE 36POS 0.156 | RFQ >> |
![]() |
355-036-520-201 | EDAC Inc. | CONN EDGE DUAL FMALE 36POS 0.156 | RFQ >> |
![]() |
355-036-520-202 | EDAC Inc. | CONN EDGE DUAL FMALE 36POS 0.156 | RFQ >> |
![]() |
355-036-520-204 | EDAC Inc. | CONN EDGE DUAL FMALE 36POS 0.156 | RFQ >> |
![]() |
355-036-521-201 | EDAC Inc. | CONN EDGE DUAL FMALE 36POS 0.156 | RFQ >> |
![]() |
355-036-521-202 | EDAC Inc. | CONN EDGE DUAL FMALE 36POS 0.156 | RFQ >> |
![]() |
355-036-521-204 | EDAC Inc. | CONN EDGE DUAL FMALE 36POS 0.156 | RFQ >> |
![]() |
355-044-500-201 | EDAC Inc. | CONN EDGE DUAL FMALE 44POS 0.156 | RFQ >> |
![]() |
355-044-500-202 | EDAC Inc. | CONN EDGE DUAL FMALE 44POS 0.156 | RFQ >> |
![]() |
355-044-500-204 | EDAC Inc. | CONN EDGE DUAL FMALE 44POS 0.156 | RFQ >> |
![]() |
355-044-520-201 | EDAC Inc. | CONN EDGE DUAL FMALE 44POS 0.156 | RFQ >> |
| 355-044-520-202 | EDAC Inc. | CONN EDGE DUAL FMALE 44POS 0.156 | RFQ >> |





