Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 30R900UMR with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy 30R900UMR with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
30R900UMR
| Part No | 30R900UMR |
|---|---|
| Manufacturer | Hamlin / Littelfuse |
| Description | PTC RESET FUSE 30V 9A RADIAL |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
Specifications
Data sheet
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
|---|---|
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 10 Weeks |
| Time to Trip: | 20s |
| Height - Seated (Max): | 1.244" (31.60mm) |
| Current - Hold (Ih) (Max): | 9A |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Lead Spacing: | 0.402" (10.20mm) |
| Resistance - Initial (Ri) (Min): | 5 mOhms |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 85°C |
| Package / Case: | Radial, Disc |
| Thickness (Max): | - |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Packaging: | Tape & Box (TB) |
| Detailed Description: | Polymeric PTC Resettable Fuse 30V 9A Ih Through Hole Radial, Disc |
| Ratings: | - |
| Current - Trip (It): | 18A |
| Current - Max: | 40A |
| Size / Dimension: | 0.950" L x 0.120" W (24.10mm x 3.00mm) |
| Series: | POLY-FUSE®, 30R |
| Resistance - Post Trip (R1) (Max): | 20 mOhms |
| Type: | Polymeric |
| Other Names: | 30R900UMR-ND F5553TB |
| Voltage - Max: | 30V |
| Approvals: | cURus, TUV |
Introduce
We can supply 30R900UMR , send us a request quote to request 30R900UMR pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number 30R900UMR.The price and lead time for 30R900UMR depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part 30R900UMR.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation





