Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 304080003 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy 304080003 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
304080003
| Part No | 304080003 |
|---|---|
| Manufacturer | Seeed |
| Description | SINGLE DIGIT 7 SEGMENT SMD DISPL |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | Get a Quote | ||||
Specifications
Data sheet
| Power Dissipation (Max): | 60mW |
|---|---|
| Package / Case: | 10-SMD, No Lead |
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
| Millicandela Rating: | 7.2mcd |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Detailed Description: | Character LED Display Module Red 7-Segment 1 Character Common Anode 2V 25mA 0.591" H x 0.386" W x 0.148" D (15.00mm x 9.80mm x 3.75mm) 10-SMD, No Lead |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Number of Characters: | 1 |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Size / Dimension: | 0.591" H x 0.386" W x 0.148" D (15.00mm x 9.80mm x 3.75mm) |
| Digit/Alpha Size: | 0.39" (10.00mm) |
| Color: | Red |
| Series: | - |
| Other Names: | TEM01161B TEM01161B-ND |
| Wavelength - Peak: | 632nm |
| Display Type: | 7-Segment |
| Current - Test: | 25mA |
| Common Pin: | Common Anode |
| Voltage - Forward (Vf) (Typ): | 2V |
Introduce
We can supply 304080003 , send us a request quote to request 304080003 pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number 304080003.The price and lead time for 304080003 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part 304080003.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
Related parts for 304080003
| Image | Part Number | Manufacturers | Description | View |
|---|---|---|---|---|
| 3040 | SCS | GND CORD 15FT FOR MATS | RFQ >> | |
| 3040 | VCC (Visual Communications Company) | IND LAMP SOCKET .205" WIDE | RFQ >> | |
![]() |
3040-00-10-02 | CNC Tech | PCB TRANSITION CONNECTOR .100" | RFQ >> |
![]() |
3040-00-12-02 | CNC Tech | PCB TRANSITION CONNECTOR .100" | RFQ >> |
![]() |
3040-00-14-02 | CNC Tech | PCB TRANSITION CONNECTOR .100" | RFQ >> |
![]() |
3040-00-16-02 | CNC Tech | PCB TRANSITION CONNECTOR .100" | RFQ >> |
![]() |
3040-00-18-02 | CNC Tech | PCB TRANSITION CONNECTOR .100" | RFQ >> |
![]() |
3040-00-20-02 | CNC Tech | PCB TRANSITION CONNECTOR .100" | RFQ >> |
![]() |
3040-00-24-02 | CNC Tech | PCB TRANSITION CONNECTOR .100" | RFQ >> |
![]() |
3040-00-26-02 | CNC Tech | PCB TRANSITION CONNECTOR .100" | RFQ >> |
![]() |
3040-00-30-02 | CNC Tech | PCB TRANSITION CONNECTOR .100" | RFQ >> |
![]() |
3040-00-34-02 | CNC Tech | PCB TRANSITION CONNECTOR .100" | RFQ >> |
![]() |
3040-00-40-02 | CNC Tech | PCB TRANSITION CONNECTOR .100" | RFQ >> |
![]() |
3040-00-50-02 | CNC Tech | PCB TRANSITION CONNECTOR .100" | RFQ >> |
![]() |
3040-00-60-02 | CNC Tech | PCB TRANSITION CONNECTOR .100" | RFQ >> |
![]() |
3040-00-64-02 | CNC Tech | PCB TRANSITION CONNECTOR .100" | RFQ >> |
![]() |
3040-03-10-02 | CNC Tech | PCB TRANSITION CONNECTOR .100" | RFQ >> |
![]() |
3040-03-12-02 | CNC Tech | PCB TRANSITION CONNECTOR .100" | RFQ >> |
![]() |
3040-03-14-02 | CNC Tech | PCB TRANSITION CONNECTOR .100" | RFQ >> |
![]() |
3040-03-16-02 | CNC Tech | PCB TRANSITION CONNECTOR .100" | RFQ >> |
![]() |
3040-03-18-02 | CNC Tech | PCB TRANSITION CONNECTOR .100" | RFQ >> |
![]() |
3040-03-20-02 | CNC Tech | PCB TRANSITION CONNECTOR .100" | RFQ >> |
![]() |
3040-03-24-02 | CNC Tech | PCB TRANSITION CONNECTOR .100" | RFQ >> |
![]() |
3040-03-26-02 | CNC Tech | PCB TRANSITION CONNECTOR .100" | RFQ >> |
![]() |
3040-03-30-02 | CNC Tech | PCB TRANSITION CONNECTOR .100" | RFQ >> |
![]() |
3040-03-34-02 | CNC Tech | PCB TRANSITION CONNECTOR .100" | RFQ >> |
![]() |
3040-03-40-02 | CNC Tech | PCB TRANSITION CONNECTOR .100" | RFQ >> |
![]() |
3040-03-50-02 | CNC Tech | PCB TRANSITION CONNECTOR .100" | RFQ >> |
![]() |
3040-03-60-02 | CNC Tech | PCB TRANSITION CONNECTOR .100" | RFQ >> |
![]() |
3040-03-64-02 | CNC Tech | PCB TRANSITION CONNECTOR .100" | RFQ >> |
| 3040-10-00 | CNC Tech | CONN DIP HDR IDC 10POS PCB | RFQ >> | |
![]() |
3040-10-99 | CNC Tech | PCB TRANS CONN, 0.100"" | RFQ >> |
![]() |
3040-12-00 | CNC Tech | CONN DIP HDR IDC 12POS PCB | RFQ >> |
![]() |
3040-12-99 | CNC Tech | CONN DIP HDR IDC 12POS PCB | RFQ >> |
| 3040-14-00 | CNC Tech | CONN DIP HDR IDC 14POS PCB | RFQ >> | |
![]() |
3040-14-99 | CNC Tech | PCB TRANS CONN, 0.100"" | RFQ >> |
| 3040-16-00 | CNC Tech | CONN DIP HDR IDC 16POS PCB | RFQ >> | |
![]() |
3040-16-99 | CNC Tech | PCB TRANS CONN, 0.100"" | RFQ >> |
![]() |
3040-18-00 | CNC Tech | CONN DIP HDR IDC 18POS PCB | RFQ >> |
![]() |
3040-18-99 | CNC Tech | PCB TRANS CONN, 0.100"" | RFQ >> |
| 3040-20-00 | CNC Tech | CONN DIP HDR IDC 20POS PCB | RFQ >> | |
![]() |
3040-20-99 | CNC Tech | PCB TRANS CONN, 0.100"" | RFQ >> |
![]() |
3040-24-00 | CNC Tech | CONN DIP HDR IDC 24POS PCB | RFQ >> |
![]() |
3040-24-99 | CNC Tech | CONN DIP HDR IDC 24POS PCB | RFQ >> |
| 3040-26-00 | CNC Tech | CONN DIP HDR IDC 26POS PCB | RFQ >> | |
![]() |
3040-26-99 | CNC Tech | PCB TRANS CONN, 0.100"" | RFQ >> |
![]() |
3040-30-00 | CNC Tech | CONN DIP HDR IDC 30POS PCB | RFQ >> |
![]() |
3040-30-99 | CNC Tech | CONN DIP HDR IDC 30POS PCB | RFQ >> |
![]() |
3040-34-00 | CNC Tech | CONN DIP HDR IDC 34POS PCB | RFQ >> |
![]() |
3040-34-99 | CNC Tech | CONN DIP HDR IDC 34POS PCB | RFQ >> |







