Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 3/8-5-616 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy 3/8-5-616 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
3/8-5-616
| Part No | 3/8-5-616 |
|---|---|
| Manufacturer | 3M |
| Description | TAPE PHOTOGRAPHIC RED 3/8"X 5YDS |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
Specifications
Data sheet
| Length: | 15' (4.6m) 5 yds |
|---|---|
| Thickness - Backing, Carrier: | 0.0016" (1.6 mils, 0.041mm) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Adhesive: | Rubber |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 3 Weeks |
| Temperature Range: | - |
| Tape Type: | Photographic |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Color: | Red |
| Series: | 616 |
| Usage: | - |
| Width: | 0.38" (9.65mm) 3/8" |
| Thickness: | 0.0024" (2.4 mils, 0.061mm) |
| Shelf Life: | 12 Months |
| Backing, Carrier: | UPVC |
| Thickness - Adhesive: | 0.0008" (0.8 mils, 0.021mm) |
| Shelf Life Start: | Date of Manufacture |
Introduce
We can supply 3/8-5-616 , send us a request quote to request 3/8-5-616 pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number 3/8-5-616.The price and lead time for 3/8-5-616 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part 3/8-5-616.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation






