Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 2JS 6 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy 2JS 6 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
2JS 6
| Part No | 2JS 6 |
|---|---|
| Manufacturer | Bel |
| Description | FUSE GLASS 6A 350VAC 140VDC 2AG |
| Lead Free Status / RoHS Status | Contains lead /RoHS non-compliant |
Specifications
Data sheet
| Package / Case: | 2AG, 5mm x 15mm |
|---|---|
| Mounting Type: | Holder |
| Packaging: | Bulk |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Fuse Type: | Cartridge, Glass |
| DC Cold Resistance: | 0.015 Ohms |
| Response Time: | Slow |
| Breaking Capacity @ Rated Voltage: | 100A AC, 150A DC |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Size / Dimension: | 0.201" Dia x 0.543" L (5.10mm x 13.80mm) |
| Color: | - |
| Series: | 2JS |
| Melting I²t: | 211 |
| Voltage Rating - DC: | 140V |
| Other Names: | 0658-6000-01 0658-6000-01-ND 0658600001 2JS 6-ND 2JS6 |
| Voltage Rating - AC: | 350V |
| Approvals: | CE, CSA, PSE, UR |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C |
| Current Rating: | 6A |
Introduce
We can supply 2JS 6 , send us a request quote to request 2JS 6 pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number 2JS 6.The price and lead time for 2JS 6 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part 2JS 6.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation





