Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 260K with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy 260K with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
260K
| Part No | 260K |
|---|---|
| Manufacturer | Hammond Manufacturing |
| Description | XFRMR LAMINATED 197VA CHAS MOUNT |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
Specifications
Data sheet
| Voltage - Secondary (Full Load): | 650V, 6.3V, 5V |
|---|---|
| Mounting Type: | Chassis Mount |
| Secondary Winding(s): | Triple |
| Primary Winding(s): | Dual, Multiple Taps |
| Current - Output (Max): | 230mA, 5A, 3A |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Power - Max: | 197 VA |
| Voltage - Isolation: | - |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | Not Applicable |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 4 Weeks |
| Weight: | 8.4 lbs (3.8kg) |
| Height - Seated (Max): | 95.25mm |
| Center Tap: | Yes |
| Voltage - Primary: | 100V, 120V, 220V, 240V |
| Termination Style: | Wire Leads |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Size / Dimension: | 114.30mm L x 82.55mm W |
| Series: | 260 |
| Type: | Laminated Core |
| Other Names: | 260K-ND HM4905 |
Introduce
We can supply 260K , send us a request quote to request 260K pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number 260K.The price and lead time for 260K depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part 260K.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation





