Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 24LT300U with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy 24LT300U with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
24LT300U
| Part No | 24LT300U |
|---|---|
| Manufacturer | Hamlin / Littelfuse |
| Description | PTC RESET FUSE 24V 3A STRAP |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
Specifications
Data sheet
| Package / Case: | Strap |
|---|---|
| Thickness (Max): | 0.043" (1.10mm) |
| Mounting Type: | User Defined |
| Packaging: | Bulk |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Detailed Description: | Polymeric PTC Resettable Fuse 24V 3A Ih User Defined Strap |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Time to Trip: | 4s |
| Height - Seated (Max): | - |
| Ratings: | - |
| Current - Trip (It): | 6.3A |
| Current - Hold (Ih) (Max): | 3A |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Lead Spacing: | - |
| Current - Max: | 100A |
| Size / Dimension: | 1.185" L x 0.522" W (30.10mm x 13.25mm) |
| Series: | POLY-FUSE®, LT |
| Resistance - Post Trip (R1) (Max): | 55 mOhms |
| Type: | Polymeric |
| Voltage - Max: | 24V |
| Approvals: | cURus, TUV |
| Resistance - Initial (Ri) (Min): | 15 mOhms |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 85°C |
Introduce
We can supply 24LT300U , send us a request quote to request 24LT300U pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number 24LT300U.The price and lead time for 24LT300U depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part 24LT300U.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation






