Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 231-48MMX55M with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy 231-48MMX55M with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
231-48MMX55M
| Part No | 231-48MMX55M |
|---|---|
| Manufacturer | 3M |
| Description | TAPE MASKING TAN 1.89"X 60YDS |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
Specifications
Data sheet
| Packaging: | Roll |
|---|---|
| Length: | 180' (55.0m) 60 yds |
| Thickness - Backing, Carrier: | - |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Adhesive: | Rubber |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 3 Weeks |
| Temperature Range: | 300°F (149°C) - 30 minutes |
| Tape Type: | Masking |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Color: | Tan |
| Series: | Scotch® 231 |
| Usage: | Paint Masking |
| Width: | 1.89" (48.00mm) |
| Thickness: | 0.0076" (7.6 mils, 0.193mm) |
| Other Names: | 0 00 21200 04237 9 2120004237 21200042379 23148MMX55M 70006320538 |
| Shelf Life: | 12 Months |
| Backing, Carrier: | Crepe Paper, Treated |
| Thickness - Adhesive: | - |
| Shelf Life Start: | Date of Shipment |
Introduce
We can supply 231-48MMX55M , send us a request quote to request 231-48MMX55M pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number 231-48MMX55M.The price and lead time for 231-48MMX55M depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part 231-48MMX55M.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation











