Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 229B10 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy 229B10 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
229B10
| Part No | 229B10 |
|---|---|
| Manufacturer | Hammond Manufacturing |
| Description | XFRMR SEMI-TORO 12VA THRU HOLE |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
Specifications
Data sheet
| Voltage - Secondary (Full Load): | Parallel 5V, Series 10V |
|---|---|
| Mounting Type: | Through Hole |
| Secondary Winding(s): | Dual |
| Primary Winding(s): | Dual |
| Current - Output (Max): | Parallel 2.4A, Series 1.2A |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Power - Max: | 12 VA |
| Voltage - Isolation: | 1750Vrms |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 12 Weeks |
| Weight: | 0.63 lb (285.76g) |
| Height - Seated (Max): | 27.18mm |
| Center Tap: | No |
| Voltage - Primary: | 115V, 230V |
| Termination Style: | PC Pin |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Size / Dimension: | 50.80mm L x 63.50mm W |
| Series: | 229 |
| Type: | Semi-Toroidal |
| Other Names: | 229B10-ND HM4852 |
Introduce
We can supply 229B10 , send us a request quote to request 229B10 pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number 229B10.The price and lead time for 229B10 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part 229B10.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation





