Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 22-23B/R6GTBTW-C01/2C with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy 22-23B/R6GTBTW-C01/2C with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
22-23B/R6GTBTW-C01/2C
| Part No | 22-23B/R6GTBTW-C01/2C |
|---|---|
| Manufacturer | Everlight Electronics |
| Description | LED RGB DIFFUSED CHIP SMD |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | Get a Quote | ||||
Specifications
Data sheet
| Lens Color: | White |
|---|---|
| Package / Case: | 4-SMD, No Lead |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
| Lens Transparency: | Diffused |
| Supplier Device Package: | Chip LED |
| Configuration: | Common Anode |
| Millicandela Rating: | 25mcd Red, 70mcd Green, 20mcd Blue |
| Wavelength - Dominant: | 619nm Red, 525nm Green, 470nm Blue |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Detailed Description: | Red, Green, Blue (RGB) 619nm Red, 525nm Green, 470nm Blue LED Indication - Discrete 1.85V Red, 2.95V Green, 2.9V Blue 4-SMD, No Lead |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 2A (4 Weeks) |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Size / Dimension: | 2.70mm L x 1.35mm W |
| Color: | Red, Green, Blue (RGB) |
| Series: | - |
| Lens Style/Size: | Rectangle with Flat Top, 1.50mm x 0.80mm |
| Height (Max): | 0.55mm |
| Wavelength - Peak: | 626nm Red, 518nm Green, 468nm Blue |
| Features: | - |
| Current - Test: | 5mA Red, 5mA Green, 5mA Blue |
| Voltage - Forward (Vf) (Typ): | 1.85V Red, 2.95V Green, 2.9V Blue |
| Viewing Angle: | 130° |
Introduce
We can supply 22-23B/R6GTBTW-C01/2C , send us a request quote to request 22-23B/R6GTBTW-C01/2C pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number 22-23B/R6GTBTW-C01/2C.The price and lead time for 22-23B/R6GTBTW-C01/2C depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part 22-23B/R6GTBTW-C01/2C.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation








