Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 1SE1 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy 1SE1 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
1SE1
| Part No | 1SE1 |
|---|---|
| Manufacturer | Honeywell Sensing and Productivity Solutions |
| Description | SWITCH SNAP ACTION SPDT 5A 250V |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
Specifications
Data sheet
| Mechanical Life: | - |
|---|---|
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Switch Function: | On-Mom |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 4 Weeks |
| Electrical Life: | - |
| Termination Style: | Wire Leads |
| Pretravel: | 0.050" (1.27mm) |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Operating Force: | 141 ~ 482gf |
| Ingress Protection: | - |
| Features: | Sealed |
| Operating Temperature: | -54°C ~ 105°C |
| Current Rating: | 5A (AC/DC) |
| Circuit: | SPDT |
| Mounting Type: | Chassis Mount |
| Packaging: | Bulk |
| Operating Position: | 0.425" (10.8mm) |
| Actuator Type: | Round (Pin Plunger) |
| Overtravel: | 0.003" (0.076mm) |
| Series: | SE |
| Release Force: | 113gf |
| Voltage Rating - DC: | 30V |
| Other Names: | 1SE1-ND 480-4092 |
| Differential Travel: | 0.004" (0.1mm) |
| Voltage Rating - AC: | 250V |
Introduce
We can supply 1SE1 , send us a request quote to request 1SE1 pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number 1SE1.The price and lead time for 1SE1 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part 1SE1.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation






