Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 1N4448TAP with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy 1N4448TAP with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
1N4448TAP
| Part No | 1N4448TAP |
|---|---|
| Manufacturer | Electro-Films (EFI) / Vishay |
| Description | DIODE GEN PURP 75V 150MA DO35 |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | Get a Quote | ||||
Specifications
Data sheet
| Package / Case: | DO-204AH, DO-35, Axial |
|---|---|
| Diode Type: | Standard |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Packaging: | Tape & Box (TB) |
| Supplier Device Package: | DO-35 |
| Speed: | Small Signal =< 200mA (Io), Any Speed |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Detailed Description: | Diode Standard 75V 150mA Through Hole DO-35 |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If: | 720mV @ 5mA |
| Current - Reverse Leakage @ Vr: | 5µA @ 75V |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Operating Temperature - Junction: | 175°C (Max) |
| Capacitance @ Vr, F: | 4pF @ 0V, 1MHz |
| Series: | - |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max): | 75V |
| Other Names: | 1N4448TAP-ND 1N4448TAPGITB |
| Current - Average Rectified (Io): | 150mA |
| Reverse Recovery Time (trr): | 8ns |
Introduce
We can supply 1N4448TAP , send us a request quote to request 1N4448TAP pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number 1N4448TAP.The price and lead time for 1N4448TAP depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part 1N4448TAP.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation







