Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 1N3891R with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy 1N3891R with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
1N3891R
| Part No | 1N3891R |
|---|---|
| Manufacturer | GeneSiC Semiconductor |
| Description | DIODE GEN PURP REV 200V 12A DO4 |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | Get a Quote | ||||
Specifications
Data sheet
| RoHS Status: | Bulk |
|---|---|
| Mounting Type: | Chassis, Stud Mount |
| Voltage - Breakdown: | DO-4 |
| Voltage - Peak Reverse (Max): | Standard, Reverse Polarity |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If: | 12A |
| Current - Reverse Leakage @ Vr: | 1.4V @ 12A |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 10 Weeks |
| Manufacturer Part Number: | 1N3891R |
| Diode Configuration: | 25µA @ 50V |
| Resistance @ If, F: | - |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Operating Temperature - Junction: | 200ns |
| Current - Average Rectified (Io) (per Diode): | 200V |
| Capacitance @ Vr, F: | -65°C ~ 150°C |
| Series: | - |
| Other Names: | 1N3891RGN |
| Description: | DIODE GEN PURP REV 200V 12A DO4 |
| Polarization: | DO-203AA, DO-4, Stud |
| Reverse Recovery Time (trr): | Fast Recovery = 200mA (Io) |
| Expanded Description: | Diode Standard, Reverse Polarity 200V 12A Chassis, Stud Mount DO-4 |
Introduce
We can supply 1N3891R , send us a request quote to request 1N3891R pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number 1N3891R.The price and lead time for 1N3891R depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part 1N3891R.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
Related parts for 1N3891R
| Image | Part Number | Manufacturers | Description | View |
|---|---|---|---|---|
| 1N3821 | Microsemi Corporation | DIODE ZENER 3.3V 1W DO-41 | RFQ >> | |
| 1N3821A-1 | Microsemi Corporation | DIODE ZENER 3.3V 1W DO204AL | RFQ >> | |
| 1N3822A-1 | Microsemi Corporation | DIODE ZENER 3.6V 1W DO204AL | RFQ >> | |
| 1N3823A-1 | Microsemi Corporation | DIODE ZENER 3.9V 1W DO204AL | RFQ >> | |
| 1N3824A-1 | Microsemi Corporation | DIODE ZENER 4.3V 1W DO204AL | RFQ >> | |
| 1N3825A-1 | Microsemi | DIODE ZENER 4.7V 1W DO204AL | RFQ >> | |
| 1N3826A-1 | Microsemi Corporation | DIODE ZENER 5.1V 1W DO204AL | RFQ >> | |
| 1N3827A-1 | Microsemi | DIODE ZENER 5.6V 1W DO204AL | RFQ >> | |
| 1N3828A-1 | Microsemi Corporation | DIODE ZENER 6.2V 1W DO204AL | RFQ >> | |
![]() |
1N3879 | Microsemi | FAST RECOVERY RECTIFIER | RFQ >> |
| 1N3879 | GeneSiC Semiconductor | DIODE GEN PURP 50V 6A DO4 | RFQ >> | |
![]() |
1N3879R | Microsemi | FAST RECOVERY RECTIFIER | RFQ >> |
| 1N3879R | GeneSiC Semiconductor | DIODE GEN PURP REV 50V 6A DO4 | RFQ >> | |
![]() |
1N3880 | GeneSiC Semiconductor | DIODE GEN PURP 100V 6A DO4 | RFQ >> |
![]() |
1N3880 | Microsemi | FAST RECOVERY RECTIFIER | RFQ >> |
![]() |
1N3880R | GeneSiC Semiconductor | DIODE GEN PURP REV 100V 6A DO4 | RFQ >> |
![]() |
1N3880R | Microsemi | FAST RECOVERY RECTIFIER | RFQ >> |
![]() |
1N3881 | Microsemi | FAST RECOVERY RECTIFIER | RFQ >> |
| 1N3881 | GeneSiC Semiconductor | DIODE GEN PURP 200V 6A DO4 | RFQ >> | |
![]() |
1N3881R | Microsemi | FAST RECOVERY RECTIFIER | RFQ >> |
| 1N3881R | GeneSiC Semiconductor | DIODE GEN PURP REV 200V 6A DO4 | RFQ >> | |
![]() |
1N3882 | Microsemi | FAST RECOVERY RECTIFIER | RFQ >> |
![]() |
1N3882 | GeneSiC Semiconductor | DIODE GEN PURP 300V 6A DO4 | RFQ >> |
![]() |
1N3882R | Microsemi | FAST RECOVERY RECTIFIER | RFQ >> |
![]() |
1N3882R | GeneSiC Semiconductor | DIODE GEN PURP REV 300V 6A DO4 | RFQ >> |
![]() |
1N3883 | Microsemi | FAST RECOVERY RECTIFIER | RFQ >> |
| 1N3883 | GeneSiC Semiconductor | DIODE GEN PURP 400V 6A DO4 | RFQ >> | |
![]() |
1N3883R | Microsemi | FAST RECOVERY RECTIFIER | RFQ >> |
| 1N3883R | GeneSiC Semiconductor | DIODE GEN PURP REV 400V 6A DO4 | RFQ >> | |
| 1N3889 | GeneSiC Semiconductor | DIODE GEN PURP 50V 12A DO4 | RFQ >> | |
![]() |
1N3889 | Microsemi | FAST RECOVERY RECTIFIER | RFQ >> |
![]() |
1N3889R | Microsemi | FAST RECOVERY RECTIFIER | RFQ >> |
| 1N3889R | GeneSiC Semiconductor | DIODE GEN PURP REV 50V 12A DO4 | RFQ >> | |
![]() |
1N3890 | Microsemi | FAST RECOVERY RECTIFIER | RFQ >> |
![]() |
1N3890 | GeneSiC Semiconductor | DIODE GEN PURP 100V 12A DO4 | RFQ >> |
![]() |
1N3890A | Microsemi | FAST RECOVERY RECTIFIER | RFQ >> |
![]() |
1N3890AR | Microsemi | FAST RECOVERY RECTIFIER | RFQ >> |
![]() |
1N3890R | GeneSiC Semiconductor | DIODE GEN PURP REV 100V 12A DO4 | RFQ >> |
| 1N3891 | GeneSiC Semiconductor | DIODE GEN PURP 200V 12A DO4 | RFQ >> | |
![]() |
1N3891A | Microsemi | FAST RECOVERY RECTIFIER | RFQ >> |
![]() |
1N3891AR | Microsemi | FAST RECOVERY RECTIFIER | RFQ >> |
![]() |
1N3891R | Microsemi | FAST RECOVERY RECTIFIER | RFQ >> |
![]() |
1N3891R | GeneSiC Semiconductor | DIODE GEN PURP REV 200V 12A DO4 | RFQ >> |
![]() |
1N3892 | Microsemi | FAST RECOVERY RECTIFIER | RFQ >> |
| 1N3892 | GeneSiC Semiconductor | DIODE GEN PURP 400V 12A DO4 | RFQ >> | |
![]() |
1N3892A | Microsemi | FAST RECOVERY RECTIFIER | RFQ >> |
![]() |
1N3892AR | Microsemi | FAST RECOVERY RECTIFIER | RFQ >> |
| 1N3892R | GeneSiC Semiconductor | DIODE GEN PURP REV 400V 12A DO4 | RFQ >> | |
![]() |
1N3893 | GeneSiC Semiconductor | DIODE GEN PURP 600V 12A DO4 | RFQ >> |
![]() |
1N3893A | Microsemi | FAST RECOVERY RECTIFIER | RFQ >> |






