Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 1N2138AR with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy 1N2138AR with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
1N2138AR
| Part No | 1N2138AR |
|---|---|
| Manufacturer | GeneSiC Semiconductor |
| Description | DIODE GEN PURP REV 600V 60A DO5 |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
Specifications
Data sheet
| Package / Case: | DO-203AB, DO-5, Stud |
|---|---|
| Diode Type: | Standard, Reverse Polarity |
| Mounting Type: | Chassis, Stud Mount |
| Packaging: | Bulk |
| Supplier Device Package: | DO-5 |
| Speed: | Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Detailed Description: | Diode Standard, Reverse Polarity 600V 60A Chassis, Stud Mount DO-5 |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If: | 1.1V @ 60A |
| Current - Reverse Leakage @ Vr: | 10µA @ 50V |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 10 Weeks |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Operating Temperature - Junction: | -65°C ~ 200°C |
| Capacitance @ Vr, F: | - |
| Series: | - |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max): | 600V |
| Base Part Number: | 1N2138AR |
| Other Names: | 1242-1072 |
| Current - Average Rectified (Io): | 60A |
Introduce
We can supply 1N2138AR , send us a request quote to request 1N2138AR pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number 1N2138AR.The price and lead time for 1N2138AR depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part 1N2138AR.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation






