Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 1N1186R with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy 1N1186R with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
1N1186R
| Part No | 1N1186R |
|---|---|
| Manufacturer | GeneSiC Semiconductor |
| Description | DIODE GEN PURP REV 200V 35A DO5 |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | Get a Quote | ||||
Specifications
Data sheet
| RoHS Status: | Bulk |
|---|---|
| Mounting Type: | Chassis, Stud Mount |
| Voltage - Breakdown: | DO-5 |
| Voltage - Peak Reverse (Max): | Standard, Reverse Polarity |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If: | 35A |
| Current - Reverse Leakage @ Vr: | 1.2V @ 35A |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 10 Weeks |
| Manufacturer Part Number: | 1N1186R |
| Diode Configuration: | 10µA @ 50V |
| Resistance @ If, F: | - |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Current - Average Rectified (Io) (per Diode): | 200V |
| Capacitance @ Vr, F: | -65°C ~ 190°C |
| Series: | - |
| Other Names: | 1242-1203 1N1186RGN 1N1186RGN-ND |
| Description: | DIODE GEN PURP REV 200V 35A DO5 |
| Polarization: | DO-203AB, DO-5, Stud |
| Reverse Recovery Time (trr): | Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io) |
| Expanded Description: | Diode Standard, Reverse Polarity 200V 35A Chassis, Stud Mount DO-5 |
Introduce
We can supply 1N1186R , send us a request quote to request 1N1186R pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number 1N1186R.The price and lead time for 1N1186R depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part 1N1186R.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
Related parts for 1N1186R
| Image | Part Number | Manufacturers | Description | View |
|---|---|---|---|---|
![]() |
1N1124 | Microsemi | STANDARD RECTIFIER | RFQ >> |
![]() |
1N1124A | Microsemi | STANDARD RECTIFIER | RFQ >> |
![]() |
1N1124RA | Microsemi | STANDARD RECTIFIER | RFQ >> |
![]() |
1N1125 | Microsemi | STANDARD RECTIFIER | RFQ >> |
![]() |
1N1125A | Microsemi | STANDARD RECTIFIER | RFQ >> |
![]() |
1N1125AR | Microsemi | STANDARD RECTIFIER | RFQ >> |
![]() |
1N1126 | Microsemi | STANDARD RECTIFIER | RFQ >> |
![]() |
1N1126A | Microsemi | STANDARD RECTIFIER | RFQ >> |
![]() |
1N1126AR | Microsemi | STANDARD RECTIFIER | RFQ >> |
![]() |
1N1126RA | Microsemi | STANDARD RECTIFIER | RFQ >> |
![]() |
1N1127 | Microsemi | STANDARD RECTIFIER | RFQ >> |
![]() |
1N1127A | Microsemi | STANDARD RECTIFIER | RFQ >> |
![]() |
1N1127AR | Microsemi | STANDARD RECTIFIER | RFQ >> |
![]() |
1N1128 | Microsemi | STANDARD RECTIFIER | RFQ >> |
![]() |
1N1128AR | Microsemi | STANDARD RECTIFIER | RFQ >> |
![]() |
1N1128RA | Microsemi | STANDARD RECTIFIER | RFQ >> |
![]() |
1N1183 | Microsemi | STANDARD RECTIFIER | RFQ >> |
![]() |
1N1183 | GeneSiC Semiconductor | DIODE GEN PURP 50V 35A DO203AB | RFQ >> |
![]() |
1N1183A | Microsemi | STANDARD RECTIFIER | RFQ >> |
![]() |
1N1183A | GeneSiC Semiconductor | DIODE GEN PURP 50V 40A DO203AB | RFQ >> |
![]() |
1N1183AR | GeneSiC Semiconductor | DIODE GEN PURP REV 50V 40A DO5 | RFQ >> |
![]() |
1N1183AR | Microsemi | STANDARD RECTIFIER | RFQ >> |
![]() |
1N1183R | GeneSiC Semiconductor | DIODE GEN PURP REV 50V 35A DO5 | RFQ >> |
![]() |
1N1183R | Microsemi | STANDARD RECTIFIER | RFQ >> |
| 1N1184 | GeneSiC Semiconductor | DIODE GEN PURP 100V 35A DO5 | RFQ >> | |
![]() |
1N1184 | Microsemi | STANDARD RECTIFIER | RFQ >> |
| 1N1184A | GeneSiC Semiconductor | DIODE GEN PURP 100V 40A DO5 | RFQ >> | |
![]() |
1N1184A | Microsemi | STANDARD RECTIFIER | RFQ >> |
| 1N1184AR | GeneSiC Semiconductor | DIODE GEN PURP REV 100V 40A DO5 | RFQ >> | |
![]() |
1N1184AR | Microsemi | STANDARD RECTIFIER | RFQ >> |
| 1N1184R | GeneSiC Semiconductor | DIODE GEN PURP REV 100V 35A DO5 | RFQ >> | |
![]() |
1N1184R | Microsemi | STANDARD RECTIFIER | RFQ >> |
![]() |
1N1185 | Microsemi | STANDARD RECTIFIER | RFQ >> |
![]() |
1N1185A | Microsemi | STANDARD RECTIFIER | RFQ >> |
![]() |
1N1185AR | Microsemi | STANDARD RECTIFIER | RFQ >> |
![]() |
1N1185R | Microsemi | STANDARD RECTIFIER | RFQ >> |
![]() |
1N1186 | GeneSiC Semiconductor | DIODE GEN PURP 200V 35A DO5 | RFQ >> |
| 1N1186A | GeneSiC Semiconductor | DIODE GEN PURP 200V 40A DO5 | RFQ >> | |
![]() |
1N1186A | Microsemi | STANDARD RECTIFIER | RFQ >> |
| 1N1186AR | GeneSiC Semiconductor | DIODE GEN PURP REV 200V 40A DO5 | RFQ >> | |
![]() |
1N1186AR | Microsemi | STANDARD RECTIFIER | RFQ >> |
| 1N1186R | GeneSiC Semiconductor | DIODE GEN PURP REV 200V 35A DO5 | RFQ >> | |
![]() |
1N1186R | Microsemi | STANDARD RECTIFIER | RFQ >> |
![]() |
1N1187 | Microsemi | STANDARD RECTIFIER | RFQ >> |
![]() |
1N1187 | GeneSiC Semiconductor | DIODE GEN PURP 300V 35A DO5 | RFQ >> |
![]() |
1N1187A | Microsemi | STANDARD RECTIFIER | RFQ >> |
![]() |
1N1187AR | Microsemi | STANDARD RECTIFIER | RFQ >> |
![]() |
1N1187R | GeneSiC Semiconductor | DIODE GEN PURP REV 300V 35A DO5 | RFQ >> |
![]() |
1N1187R | Microsemi | STANDARD RECTIFIER | RFQ >> |
| 1N1188 | GeneSiC Semiconductor | DIODE GEN PURP 400V 35A DO5 | RFQ >> |







