Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 1A7TA with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy 1A7TA with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
1A7TA
| Part No | 1A7TA |
|---|---|
| Manufacturer | Sensitron Semiconductor / SMC Diode Solutions |
| Description | DIODE GEN PURP 1KV 1A R-1 |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
Specifications
Data sheet
| Package / Case: | R-1 (Axial) |
|---|---|
| Diode Type: | Standard |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Packaging: | Tape & Box (TB) |
| Supplier Device Package: | R-1 |
| Speed: | Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Detailed Description: | Diode Standard 1000V 1A Through Hole R-1 |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If: | 1V @ 1A |
| Current - Reverse Leakage @ Vr: | 5µA @ 1000V |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 6 Weeks |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Operating Temperature - Junction: | -65°C ~ 125°C |
| Capacitance @ Vr, F: | 15pF @ 4V, 1MHz |
| Series: | - |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max): | 1000V |
| Other Names: | 1655-1719-3 1A7TASMC 1A7TASMC-ND |
| Current - Average Rectified (Io): | 1A |
Introduce
We can supply 1A7TA , send us a request quote to request 1A7TA pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number 1A7TA.The price and lead time for 1A7TA depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part 1A7TA.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation





