Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 1914-N with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy 1914-N with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
1914-N
| Part No | 1914-N |
|---|---|
| Manufacturer | Davies Molding, LLC. |
| Description | KNOB SERRATED 0.250" PHENOLIC |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | Get a Quote | ||||
Specifications
Data sheet
| Shaft Size: | 0.250" (6.35mm) |
|---|---|
| Height: | 0.480" (12.20mm) |
| Diameter: | 0.750" (19.05mm) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | Not Applicable |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 6 Weeks |
| Indicator: | No Indicator |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Style: | Cylindrical |
| Color: | Black |
| Series: | - |
| Type: | Serrated |
| Other Names: | 1722-1083 |
| Material: | Phenolic |
| Features: | 6-32 Set Screw |
Introduce
We can supply 1914-N , send us a request quote to request 1914-N pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number 1914-N.The price and lead time for 1914-N depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part 1914-N.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
Related parts for 1914-N
| Image | Part Number | Manufacturers | Description | View |
|---|---|---|---|---|
| 1914 | Davies Molding, LLC. | KNOB SERRATED 0.250" PHENOLIC | RFQ >> | |
| 1914-N | Davies Molding, LLC. | KNOB SERRATED 0.250" PHENOLIC | RFQ >> | |
![]() |
19140 008250 | Belden | CBL 2COND 18AWG | RFQ >> |
![]() |
19140 010250 | Belden | CABLE 2COND 18AWG BLACK 250' | RFQ >> |
![]() |
1914000000 | Weidmuller | LMZF 5/5/135 3.5OR | RFQ >> |
![]() |
1914001 | Phoenix Contact | PLUG 3.5MM 10POS GREEN | RFQ >> |
| 19140010401 | HARTING | CONN HOOD TOP ENTRY M25 | RFQ >> | |
| 19140010402 | HARTING | CONN HOOD TOP ENTRY M32 | RFQ >> | |
![]() |
19140010403 | HARTING | CONN HAN MODULAR COMPACT TOP M2 | RFQ >> |
| 19140010501 | HARTING | CONN HOOD SIDE ENTRY M25 | RFQ >> | |
![]() |
19140010503 | HARTING | CONN HAN MODULAR COMPACT SIDE M | RFQ >> |
![]() |
19140020400 | HARTING | CONN HAN MODULAR TWIN HOOD TOP | RFQ >> |
| 19140020401 | HARTING | HAN-MODULAR TWIN HOOD TOP ENTRY | RFQ >> | |
| 19140020402 | HARTING | CONN HOOD TOP ENTRY M32 | RFQ >> | |
| 19140020501 | HARTING | HAN-MODULAR TWIN HOOD SIDE ENTRY | RFQ >> | |
| 19140020952 | HARTING | HAN MODULAR TWIN ANGLED HOUSING | RFQ >> | |
![]() |
1914020000 | Weidmuller | LMZF 5/6/135 3.5OR | RFQ >> |
![]() |
1914027 | Phoenix Contact | TERM BLOCK PLUG 11POS 3.5MM | RFQ >> |
![]() |
1914030 | Phoenix Contact | PLUG 3.5MM 12POS GREEN | RFQ >> |
![]() |
1914030000 | Weidmuller | LMZF 5/7/135 3.5OR | RFQ >> |
![]() |
1914040000 | Weidmuller | LMZF 5/8/135 3.5OR | RFQ >> |
![]() |
1914043 | Phoenix Contact | TERM BLOCK PLUG 13POS 3.5MM | RFQ >> |
![]() |
1914050000 | Weidmuller | LMZF 5/9/135 3.5OR | RFQ >> |
![]() |
1914055 | Phoenix Contact | TERM BLOCK HDR 2POS VERT 5MM | RFQ >> |
![]() |
1914056 | Phoenix Contact | TERM BLOCK PLUG 14POS 3.5MM | RFQ >> |
![]() |
1914068 | Phoenix Contact | TERM BLOCK HDR 3POS VERT 5MM | RFQ >> |
![]() |
1914069 | Phoenix Contact | TERM BLOCK PLUG 15POS 3.5MM | RFQ >> |
![]() |
1914070000 | Weidmuller | LMZF 5/10/135 3.5OR | RFQ >> |
![]() |
1914071 | Phoenix Contact | HEADER NOMINAL CURRENT: 12 A RAT | RFQ >> |
![]() |
1914072 | Phoenix Contact | TERM BLOCK PLUG 16POS 3.5MM | RFQ >> |
![]() |
1914080000 | Weidmuller | LMZF 5/11/135 3.5OR | RFQ >> |
![]() |
1914084 | Phoenix Contact | TERM BLOCK HDR 5POS VERT 5MM | RFQ >> |
![]() |
1914090000 | Weidmuller | LMZF 5/12/135 3.5OR | RFQ >> |
![]() |
19141254 | EAO | (19141254) LED INDICATOR/ 12 VOL | RFQ >> |
![]() |
1914195 | Phoenix Contact | TERM BLOCK PLUG 16POS 5.08MM | RFQ >> |
![]() |
1914205 | Phoenix Contact | TERM BLOCK PLUG 3POS 5.08MM | RFQ >> |
![]() |
1914218 | Phoenix Contact | TERM BLOCK HDR 3POS VERT 5.08MM | RFQ >> |
| 19144 | SCS | SHIELD BAG 4X4" METAL-IN 1=1EA | RFQ >> | |
| 19144-0005 | Affinity Medical Technologies - a Molex company | CONN SPADE TERM 18-22AWG #10 RED | RFQ >> | |
| 19144-0018 | Affinity Medical Technologies - a Molex company | CONN SPADE TERM 14-16AWG #6 BLU | RFQ >> | |
| 19144-0024 | Affinity Medical Technologies - a Molex company | CONN SPADE TERM 14-16AWG #8 BLU | RFQ >> | |
| 19144-0026 | Affinity Medical Technologies - a Molex company | CONN SPADE TERM 14-16AWG #10 BLU | RFQ >> | |
![]() |
19144-0046 | Affinity Medical Technologies - a Molex company | CONN SPADE TERM 10-12AWG #1/4 | RFQ >> |
![]() |
1914535 | Phoenix Contact | TERM BLOCK PLUG 5POS 5.08MM | RFQ >> |
![]() |
1914560000 | Weidmuller | LMZFL 5/2/135 3.5OR | RFQ >> |
![]() |
1914580000 | Weidmuller | LMZFL 5/3/135 3.5OR | RFQ >> |
![]() |
1914590000 | Weidmuller | LMZFL 5/4/135 3.5ORANGE | RFQ >> |
| 19146 | SCS | BAG 4X6 SHIELDED ZIP LOCK 1=1EA | RFQ >> | |
![]() |
1914600000 | Weidmuller | LMZFL 5/5/135 3.5OR | RFQ >> |
![]() |
1914629 | Phoenix Contact | TERM BLK HEADER 3POS BLACK | RFQ >> |











