Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 19121-0053 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy 19121-0053 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
19121-0053
| Part No | 19121-0053 |
|---|---|
| Manufacturer | Affinity Medical Technologies - a Molex company |
| Description | CONN SPADE TERM 10-12AWG #8 YEL |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
Specifications
Data sheet
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
|---|---|
| Insulation Diameter: | 0.245" (6.22mm) |
| Width - Outer Edges: | 0.385" (9.78mm) |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 5 Weeks |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Features: | - |
| Contact Material: | Copper |
| Stud/Tab Size: | 8 Stud |
| Insulation: | Insulated |
| Mounting Type: | Free Hanging (In-Line) |
| Packaging: | Bulk |
| Length - Ring Center to Termination: | 0.270" (6.86mm) |
| Length - Overall: | 1.010" (25.65mm) |
| Detailed Description: | Yellow 8 Stud Spade Terminal Connector Crimp 10-12 AWG |
| Termination: | Crimp |
| Material - Insulation: | Poly-Vinyl Chloride (PVC) |
| Length - Termination: | 0.550" (13.97mm) |
| Tongue Inside Opening: | 0.173" (4.39mm) |
| Color: | Yellow |
| Series: | InsulKrimp |
| Other Names: | 019121-0053 019121-0053-C 0191210053 0191210053-C 191-21-0053-C 19121-0053-C 191210053 191210053-C C-217-08X WM18342 |
| Wire Gauge: | 10-12 AWG |
| Terminal Type: | Flanged |
| Contact Finish: | Electro-Tin |
Introduce
We can supply 19121-0053 , send us a request quote to request 19121-0053 pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number 19121-0053.The price and lead time for 19121-0053 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part 19121-0053.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation











