Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 1887101-7 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy 1887101-7 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
1887101-7
| Part No | 1887101-7 |
|---|---|
| Manufacturer | Agastat Relays / TE Connectivity |
| Description | RELAY GEN PURPOSE SPDT 16A 115V |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | Get a Quote | ||||
Specifications
Data sheet
| Relay Type: | General Purpose |
|---|---|
| Contact Rating (Current): | 16A |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 21 Weeks |
| Termination Style: | Plug In |
| Coil Resistance: | 8.1 kOhms |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Turn Off Voltage (Min): | 17.3 VAC |
| Switching Voltage: | 400VAC - Max |
| Features: | Insulation - Class F |
| Coil Current: | 6.6mA |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 70°C |
| Contact Material: | Silver Nickel (AgNi) |
| Mounting Type: | Socketable |
| Packaging: | Tube |
| Coil Power: | 0.6 VA |
| Detailed Description: | General Purpose Relay SPDT (1 Form C) 115VAC Coil Socketable |
| Contact Form: | SPDT (1 Form C) |
| Release Time: | 6ms |
| Coil Voltage: | 115VAC |
| Turn On Voltage (Max): | 86.3 VAC |
| Series: | XT, SCHRACK |
| Other Names: | PB1190 XT314615 |
| Coil Type: | Non Latching |
| Operate Time: | 9ms |
Introduce
We can supply 1887101-7 , send us a request quote to request 1887101-7 pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number 1887101-7.The price and lead time for 1887101-7 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part 1887101-7.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation








