Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 185G230 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy 185G230 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
185G230
| Part No | 185G230 |
|---|---|
| Manufacturer | Hammond Manufacturing |
| Description | XFRMR LAMINATED 175VA CHAS MOUNT |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
Specifications
Data sheet
| Voltage - Secondary (Full Load): | Parallel 115V, Series 230V |
|---|---|
| Mounting Type: | Chassis Mount |
| Secondary Winding(s): | Dual |
| Primary Winding(s): | Dual |
| Current - Output (Max): | Parallel 1.52A, Series 760mA |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Power - Max: | 175 VA |
| Voltage - Isolation: | 4000Vrms |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 12 Weeks |
| Weight: | 5 lbs (2.3kg) |
| Height - Seated (Max): | 95.25mm |
| Center Tap: | No |
| Voltage - Primary: | 115V, 230V |
| Termination Style: | Solder, Quick Connect |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Size / Dimension: | 79.25mm L x 81.28mm W |
| Series: | 185 |
| Type: | Laminated Core |
| Other Names: | 185G230-ND HM4670 |
Introduce
We can supply 185G230 , send us a request quote to request 185G230 pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number 185G230.The price and lead time for 185G230 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part 185G230.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation





