Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 182NQ030 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy 182NQ030 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
182NQ030
| Part No | 182NQ030 |
|---|---|
| Manufacturer | Electro-Films (EFI) / Vishay |
| Description | DIODE SCHOTTKY 30V 180A HALFPAK |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
Specifications
Data sheet
| Package / Case: | D-67 HALF-PAK |
|---|---|
| Diode Type: | Schottky |
| Mounting Type: | Chassis Mount |
| Packaging: | Bulk |
| Supplier Device Package: | HALF-PAK |
| Speed: | Fast Recovery = 200mA (Io) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Detailed Description: | Diode Schottky 30V 180A Chassis Mount HALF-PAK |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If: | 510mV @ 180A |
| Current - Reverse Leakage @ Vr: | 15mA @ 30V |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Capacitance @ Vr, F: | 7700pF @ 5V, 1MHz |
| Series: | - |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max): | 30V |
| Other Names: | *182NQ030 |
| Current - Average Rectified (Io): | 180A |
Introduce
We can supply 182NQ030 , send us a request quote to request 182NQ030 pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number 182NQ030.The price and lead time for 182NQ030 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part 182NQ030.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation





