Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 1800MD-1-004 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy 1800MD-1-004 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
1800MD-1-004
| Part No | 1800MD-1-004 |
|---|---|
| Manufacturer | Talema |
| Description | XFMR TOROIDAL 1800VA THRM PROTCT |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | Get a Quote | ||||
Specifications
Data sheet
| Voltage - Secondary (Full Load): | Parallel 120V, Series 240V |
|---|---|
| Mounting Type: | Chassis Mount |
| Secondary Winding(s): | Dual |
| Primary Winding(s): | Dual, Multiple Taps |
| Current - Output (Max): | Parallel 15A, Series 7.5A |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Power - Max: | 1800 VA |
| Voltage - Isolation: | 5000Vrms |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 18 Weeks |
| Weight: | 30 lbs (13.6kg) |
| Height - Seated (Max): | - |
| Center Tap: | No |
| Voltage - Primary: | 100V, 120V, 200V, 240V |
| Termination Style: | Wire Leads |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Size / Dimension: | 206.00mm Dia x 94.00mm W |
| Series: | MD |
| Type: | Toroidal |
Introduce
We can supply 1800MD-1-004 , send us a request quote to request 1800MD-1-004 pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number 1800MD-1-004.The price and lead time for 1800MD-1-004 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part 1800MD-1-004.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
Related parts for 1800MD-1-004
| Image | Part Number | Manufacturers | Description | View |
|---|---|---|---|---|
![]() |
1800 | Greenlee Communications | PIN | RFQ >> |
| 1800 | Adafruit | 3.5MM (1/8) STEREO DIY PLUG | RFQ >> | |
| 180000 | Mueller Electric Co. | TEST LEAD 18AWG 3000V BLACK 10' | RFQ >> | |
![]() |
1800001 | Phoenix Contact | CONN TERM BLOCK | RFQ >> |
![]() |
180001 | Mueller Electric Co. | TEST LEAD 18AWG 3000V RED 10' | RFQ >> |
![]() |
1800015 | Phoenix Contact | PC TERM BLOCK 4POS 3.81MM | RFQ >> |
![]() |
1800016 | Phoenix Contact | TERM BLOCK 5POS SIDE ENTRY 3.5MM | RFQ >> |
![]() |
1800017 | Phoenix Contact | CONN TERM BLOCK 5POS 3.81MM | RFQ >> |
![]() |
1800020 | Phoenix Contact | CONN TERM BLOCK 6POS 3.81MM | RFQ >> |
![]() |
1800023 | Phoenix Contact | TERM BLOCK | RFQ >> |
![]() |
1800025 | Phoenix Contact | PC TERM BLOCK 8POS 3.81MM | RFQ >> |
![]() |
1800035 | Phoenix Contact | TERM BLOCK | RFQ >> |
![]() |
1800040 | Phoenix Contact | TERM BLOCK | RFQ >> |
![]() |
1800049 | Phoenix Contact | TERM BLOCK | RFQ >> |
![]() |
1800062 | Phoenix Contact | CONN TERM BLOCK | RFQ >> |
![]() |
1800069 | APEM Inc. | BUT. B/W PR. 0 | RFQ >> |
![]() |
1800090 | Phoenix Contact | TERM BLOCK | RFQ >> |
![]() |
1800114 | Phoenix Contact | TERM BLOCK | RFQ >> |
![]() |
1800115 | Phoenix Contact | PCB TERMINAL BLOCK NOMINAL CURRE | RFQ >> |
![]() |
1800116 | Phoenix Contact | PCB TERMINAL BLOCK NOMINAL CURRE | RFQ >> |
![]() |
1800169 | APEM Inc. | BUT. B/W PR. 1 | RFQ >> |
![]() |
1800173 | Phoenix Contact | TERM BLOCK HDR 3POS 5.08MM | RFQ >> |
| 1800182 | Phoenix Contact | TERM BLOCK PLUG 3POS STR 3.5MM | RFQ >> | |
![]() |
1800183 | Phoenix Contact | TERM BLOCK PLUG 7POS STR 3.5MM | RFQ >> |
| 1800184 | Phoenix Contact | TERM BLOCK PLUG 9POS STR 3.5MM | RFQ >> | |
![]() |
1800185 | Phoenix Contact | TERM BLOCK PLUG 11POS STR 3.5MM | RFQ >> |
![]() |
1800187 | Phoenix Contact | TERM BLOCK PLUG 12POS STR 3.5MM | RFQ >> |
![]() |
1800199 | Phoenix Contact | TERM BLOCK PLUG 2POS STR 3.81MM | RFQ >> |
![]() |
1800201 | Phoenix Contact | TERM BLOCK PLUG 5POS STR 3.81MM | RFQ >> |
![]() |
1800205 | Phoenix Contact | TERM BLOCK PLUG 9POS STR 3.81MM | RFQ >> |
![]() |
1800214 | Phoenix Contact | TERM BLOCK PLUG | RFQ >> |
![]() |
1800218 | Phoenix Contact | TERM BLOCK PLUG | RFQ >> |
![]() |
1800222 | Phoenix Contact | TERM BLOCK PLUG 8POS 3.81MM | RFQ >> |
![]() |
1800224 | Phoenix Contact | TERM BLOCK PLUG | RFQ >> |
![]() |
1800227 | Phoenix Contact | TERM BLOCK PLUG 10POS 3.81MM | RFQ >> |
![]() |
1800238 | Phoenix Contact | TERM BLOCK PLUG 2POS 3.5MM | RFQ >> |
![]() |
1800239 | Phoenix Contact | TERM BLOCK PLUG 2POS 3.81MM | RFQ >> |
![]() |
1800242 | Phoenix Contact | TERM BLOCK PLUG 3POS 3.81MM | RFQ >> |
![]() |
1800244 | Phoenix Contact | TERM BLOCK PLUG 5POS 3.81MM | RFQ >> |
![]() |
1800246 | Phoenix Contact | TERM BLOCK PLUG 6POS 3.81MM | RFQ >> |
| 1800249 | Phoenix Contact | TERM BLOCK PLUG 8POS 3.5MM | RFQ >> | |
![]() |
1800250 | Phoenix Contact | TERM BLOCK PLUG 8POS 3.81MM | RFQ >> |
![]() |
1800252 | Phoenix Contact | TERM BLOCK PLUG 9POS 3.81MM | RFQ >> |
![]() |
1800255 | Phoenix Contact | TERM BLOCK PLUG 10POS 3.81MM | RFQ >> |
![]() |
1800256 | Phoenix Contact | TERM BLOCK PLUG | RFQ >> |
![]() |
1800268 | Phoenix Contact | TERM BLOCK PLUG 2POS STR 3.5MM | RFQ >> |
![]() |
1800269 | APEM Inc. | BUT. B/W PR. 2 | RFQ >> |
![]() |
1800269 | Phoenix Contact | TERM BLOCK PLUG 2POS STR 3.81MM | RFQ >> |
![]() |
1800271 | Phoenix Contact | TERM BLOCK PLUG 3POS STR 3.81MM | RFQ >> |
![]() |
1800272 | Phoenix Contact | TERM BLOCK PLUG 4POS STR 3.5MM | RFQ >> |









