Buy 1786020000 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
| Part No | 1786020000 |
|---|---|
| Manufacturer | Weidmuller |
| Description | TERM BLOCK PCB 5.08MM 12POS BK |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | Get a Quote | ||||
Specifications
Data sheet
| Screw Material - Plating: | - |
|---|---|
| Mounting Type: | Through Hole |
| Packaging: | Bulk |
| Mating Orientation: | Vertical with Board |
| Current: | 10A |
| Voltage: | 300V |
| Detailed Description: | 12 Position Wire to Board Terminal Block Vertical with Board 0.200" (5.08mm) Through Hole |
| Screw Thread: | M2.5 |
| Clamp Material - Plating: | - |
| Housing Material: | Polyamide (PA66), Nylon 6/6 |
| Torque - Screw: | 0.4-0.5 Nm (3.5-4.4 Lb-In) |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Color: | Black |
| Wire Termination: | Screw - TOP Clamp |
| Series: | Omnimate TOP1.5GS |
| Other Names: | TOP 1.5GS/12/180 5.0 |
| Wire Gauge: | 14-22 AWG |
| Contact Material - Plating: | Brass - Tin Plated |
| Pitch: | 0.200" (5.08mm) |
| Features: | - |
| Operating Temperature: | -20°C ~ 100°C |
| Positions Per Level: | 12 |
| Number of Levels: | 1 |
Introduce
Related parts for 1786020000
| Image | Part Number | Manufacturers | Description | View |
|---|---|---|---|---|
1786000000 | Weidmuller | TERM BLOCK PCB 5.08MM 10POS BK | RFQ >> |
| 1786006 | Phoenix Contact | TERM BLOCK HDR 8POS VERT 5.08MM | RFQ >> | |
1786010000 | Weidmuller | TERM BLOCK PCB 5.08MM 11POS BK | RFQ >> |
| 1786019 | Phoenix Contact | TERM BLOCK HDR 9POS VERT 5.08MM | RFQ >> | |
| 178602-1 | Agastat Relays / TE Connectivity | 070 MULTILOC CAP HSG PANEL LOC | RFQ >> | |
178602-2 | Agastat Relays / TE Connectivity | 070 MLC | RFQ >> |
1786020000 | Weidmuller | TERM BLOCK PCB 5.08MM 12POS BK | RFQ >> |
| 1786022 | Phoenix Contact | TERM BLOCK HDR 10POS VERT 5.08MM | RFQ >> | |
1786030000 | Weidmuller | CONN TERM BLOCK 6.35MM 4POS OR | RFQ >> |
1786035 | Phoenix Contact | TERM BLOCK HDR 11POS VERT 5.08MM | RFQ >> |
1786040000 | Weidmuller | CONN TERM BLOCK 6.35MM 5POS OR | RFQ >> |
| 1786048 | Phoenix Contact | TERM BLOCK HDR 12POS VERT 5.08MM | RFQ >> | |
1786050000 | Weidmuller | CONN TERM BLOCK 6.35MM 6POS OR | RFQ >> |
1786051 | Phoenix Contact | TERM BLOCK HDR 13POS VERT 5.08MM | RFQ >> |
1786060000 | Weidmuller | CONN TERM BLOCK 6.35MM 7POS OR | RFQ >> |
| 1786064 | Phoenix Contact | TERM BLOCK HDR 14POS VERT 5.08MM | RFQ >> | |
1786070000 | Weidmuller | CONN TERM BLOCK 6.35MM 9POS OR | RFQ >> |
1786077 | Phoenix Contact | TERM BLOCK HDR 15POS VERT 5.08MM | RFQ >> |
| 1786080 | Phoenix Contact | TERM BLOCK HDR 16POS VERT 5.08MM | RFQ >> | |
1786080000 | Weidmuller | TERM BLOCK 6.35MM 10POS OR | RFQ >> |
1786090000 | Weidmuller | TERM BLOCK 6.35MM 11POS OR | RFQ >> |
1786093 | Phoenix Contact | TERM BLOCK HDR 17POS VERT 5.08MM | RFQ >> |
1786100000 | Weidmuller | TERM BLOCK 6.35MM 12POS OR | RFQ >> |
1786103 | Phoenix Contact | TERM BLOCK HDR 18POS VERT 5.08MM | RFQ >> |
1786110000 | Weidmuller | CONN TERM BLOCK 6.35MM 2POS BK | RFQ >> |
1786116 | Phoenix Contact | TERM BLOCK HDR 19POS VERT 5.08MM | RFQ >> |
1786120000 | Weidmuller | CONN TERM BLOCK 6.35MM 6POS BK | RFQ >> |
| 1786129 | Phoenix Contact | TERM BLOCK HDR 20POS VERT 5.08MM | RFQ >> | |
1786130000 | Weidmuller | CONN TERM BLOCK 6.35MM 7POS BK | RFQ >> |
1786132 | Phoenix Contact | TERM BLOCK HDR 21POS VERT 5.08MM | RFQ >> |
1786140000 | Weidmuller | CONN TERM BLOCK 6.35MM 8POS BK | RFQ >> |
1786145 | Phoenix Contact | TERM BLOCK HDR 22POS VERT 5.08MM | RFQ >> |
1786150000 | Weidmuller | CONN TERM BLOCK 6.35MM 9POS BK | RFQ >> |
1786158 | Phoenix Contact | TERM BLOCK HDR 23POS VERT 5.08MM | RFQ >> |
1786160000 | Weidmuller | TERM BLOCK 6.35MM 10POS BK | RFQ >> |
1786161 | Phoenix Contact | TERM BLOCK HDR 24POS VERT 5.08MM | RFQ >> |
1786170000 | Weidmuller | TERM BLOCK 6.35MM 11POS BK | RFQ >> |
| 1786174 | Phoenix Contact | TERM BLOCK PLUG 2POS STR 5.08MM | RFQ >> | |
1786180000 | Weidmuller | TERM BLOCK 6.35MM 12POS BK | RFQ >> |
| 1786187 | Phoenix Contact | TERM BLOCK PLUG 3POS STR 5.08MM | RFQ >> | |
| 1786190 | Phoenix Contact | TERM BLOCK PLUG 4POS STR 5.08MM | RFQ >> | |
1786190000 | Weidmuller | CONN TERM BLOCK 6.35MM 2POS OR | RFQ >> |
| 1786200 | Phoenix Contact | TERM BLOCK PLUG 5POS STR 5.08MM | RFQ >> | |
1786200000 | Weidmuller | CONN TERM BLOCK 6.35MM 3POS OR | RFQ >> |
1786210000 | Weidmuller | CONN TERM BLOCK 6.35MM 4POS OR | RFQ >> |
| 1786213 | Phoenix Contact | TERM BLOCK PLUG 6POS STR 5.08MM | RFQ >> | |
1786220000 | Weidmuller | CONN TERM BLOCK 6.35MM 5POS OR | RFQ >> |
| 1786226 | Phoenix Contact | TERM BLOCK PLUG 7POS STR 5.08MM | RFQ >> | |
1786230000 | Weidmuller | CONN TERM BLOCK 6.35MM 6POS OR | RFQ >> |
| 1786239 | Phoenix Contact | TERM BLOCK PLUG 8POS STR 5.08MM | RFQ >> |