Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 16FC with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy 16FC with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
16FC
| Part No | 16FC |
|---|---|
| Manufacturer | Bussmann (Eaton) |
| Description | FUSE CRTRDGE 16A 660VDC CYLINDR |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
Specifications
Data sheet
| Applications: | Semiconductors |
|---|---|
| Package / Case: | Cylindrical, Blade Terminal (Bolt) |
| Mounting Type: | Bolt Mount |
| Packaging: | Bulk |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Fuse Type: | Cartridge |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 5 Weeks |
| Response Time: | - |
| Breaking Capacity @ Rated Voltage: | 200kA |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Size / Dimension: | 0.343" Dia x 2.157" L (8.70mm x 54.80mm) |
| Series: | FC |
| Class: | - |
| Melting I²t: | 13 |
| Voltage Rating - DC: | 660V |
| Features: | - |
| Approvals: | - |
| Operating Temperature: | - |
| Current Rating: | 16A |
Introduce
We can supply 16FC , send us a request quote to request 16FC pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number 16FC.The price and lead time for 16FC depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part 16FC.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation





