Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 167T36 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy 167T36 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
167T36
| Part No | 167T36 |
|---|---|
| Manufacturer | Hammond Manufacturing |
| Description | XFRMR LAMINATED 432VA CHAS MOUNT |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
Specifications
Data sheet
| Voltage - Secondary (Full Load): | 36V |
|---|---|
| Mounting Type: | Chassis Mount |
| Secondary Winding(s): | Single |
| Primary Winding(s): | Single |
| Current - Output (Max): | 12A |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Power - Max: | 432 VA |
| Voltage - Isolation: | 2000Vrms |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 4 Weeks |
| Weight: | 14 lbs (6.4kg) |
| Height - Seated (Max): | 115.82mm |
| Center Tap: | Yes |
| Voltage - Primary: | 115V |
| Termination Style: | Wire Leads |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Size / Dimension: | 95.25mm L x 127.00mm W |
| Series: | 167 |
| Type: | Laminated Core |
| Other Names: | 167T36-ND HM4509 |
Introduce
We can supply 167T36 , send us a request quote to request 167T36 pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number 167T36.The price and lead time for 167T36 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part 167T36.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation





