Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 164E28 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy 164E28 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
164E28
| Part No | 164E28 |
|---|---|
| Manufacturer | Hammond Manufacturing |
| Description | XFRMR LAMINATED 2.4VA THRU HOLE |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
Specifications
Data sheet
| Voltage - Secondary (Full Load): | Parallel 14V, Series 28V |
|---|---|
| Mounting Type: | Through Hole |
| Secondary Winding(s): | Dual |
| Primary Winding(s): | Single |
| Current - Output (Max): | Parallel 170mA, Series 85mA |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Power - Max: | 2.4 VA |
| Voltage - Isolation: | 2500Vrms |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | Not Applicable |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 4 Weeks |
| Weight: | 0.25 lb (113.4g) |
| Height - Seated (Max): | 30.18mm |
| Center Tap: | No |
| Voltage - Primary: | 115V |
| Termination Style: | PC Pin |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Size / Dimension: | 34.93mm L x 28.56mm W |
| Series: | 164 |
| Type: | Laminated Core |
| Other Names: | 164E28-ND HM4303 |
Introduce
We can supply 164E28 , send us a request quote to request 164E28 pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number 164E28.The price and lead time for 164E28 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part 164E28.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation





