Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 162G24 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy 162G24 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
162G24
| Part No | 162G24 |
|---|---|
| Manufacturer | Hammond Manufacturing |
| Description | XFRMR LAMINATED 12VA THRU HOLE |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
Specifications
Data sheet
| Voltage - Secondary (Full Load): | Parallel 12V, Series 24V |
|---|---|
| Mounting Type: | Through Hole |
| Secondary Winding(s): | Dual |
| Primary Winding(s): | Dual |
| Current - Output (Max): | Parallel 1A, Series 500mA |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Power - Max: | 12 VA |
| Voltage - Isolation: | 2500Vrms |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 12 Weeks |
| Weight: | 0.7 lb (317.51g) |
| Height - Seated (Max): | 38.10mm |
| Center Tap: | No |
| Voltage - Primary: | 115V, 230V |
| Termination Style: | PC Pin |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Size / Dimension: | 47.63mm L x 39.67mm W |
| Series: | 162 |
| Type: | Laminated Core |
| Other Names: | 162G24-ND HM4259 |
Introduce
We can supply 162G24 , send us a request quote to request 162G24 pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number 162G24.The price and lead time for 162G24 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part 162G24.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation





