Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 15ST175U with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy 15ST175U with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
15ST175U
| Part No | 15ST175U |
|---|---|
| Manufacturer | Hamlin / Littelfuse |
| Description | PTC RESET FUSE 15V 1.75A STRAP |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
Specifications
Data sheet
| Package / Case: | Strap |
|---|---|
| Thickness (Max): | 0.039" (1.00mm) |
| Mounting Type: | User Defined |
| Packaging: | Bulk |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Detailed Description: | Polymeric PTC Resettable Fuse 15V 1.75A Ih User Defined Strap |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 10 Weeks |
| Time to Trip: | 5s |
| Height - Seated (Max): | - |
| Ratings: | - |
| Current - Trip (It): | 3.8A |
| Current - Hold (Ih) (Max): | 1.75A |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Lead Spacing: | - |
| Current - Max: | 100A |
| Size / Dimension: | 0.866" L x 0.199" W (22.00mm x 5.05mm) |
| Series: | POLY-FUSE®, ST |
| Resistance - Post Trip (R1) (Max): | 120 mOhms |
| Type: | Polymeric |
| Voltage - Max: | 15V |
| Approvals: | cURus, TUV |
| Resistance - Initial (Ri) (Min): | 50 mOhms |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 85°C |
Introduce
We can supply 15ST175U , send us a request quote to request 15ST175U pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number 15ST175U.The price and lead time for 15ST175U depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part 15ST175U.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation





