Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 15SQ045TR with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy 15SQ045TR with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
15SQ045TR
| Part No | 15SQ045TR |
|---|---|
| Manufacturer | Sensitron Semiconductor / SMC Diode Solutions |
| Description | DIODE SCHOTTKY 45V 15A R-6 |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
Specifications
Data sheet
| Package / Case: | R6, Axial |
|---|---|
| Diode Type: | Schottky |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
| Supplier Device Package: | R-6 |
| Speed: | Fast Recovery = 200mA (Io) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Detailed Description: | Diode Schottky 45V 15A Through Hole R-6 |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If: | 550mV @ 15A |
| Current - Reverse Leakage @ Vr: | 500µA @ 45V |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 6 Weeks |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Operating Temperature - Junction: | -55°C ~ 150°C |
| Capacitance @ Vr, F: | - |
| Series: | - |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max): | 45V |
| Other Names: | 15SQ045 1655-1354-2 |
| Current - Average Rectified (Io): | 15A |
Introduce
We can supply 15SQ045TR , send us a request quote to request 15SQ045TR pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number 15SQ045TR.The price and lead time for 15SQ045TR depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part 15SQ045TR.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation





