Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 150KR60A with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy 150KR60A with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
150KR60A
| Part No | 150KR60A |
|---|---|
| Manufacturer | GeneSiC Semiconductor |
| Description | DIODE GEN PURP 600V 150A DO205AA |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
Specifications
Data sheet
| Package / Case: | DO-205AA, DO-8, Stud |
|---|---|
| Diode Type: | Standard, Reverse Polarity |
| Mounting Type: | Chassis, Stud Mount |
| Packaging: | Bulk |
| Supplier Device Package: | DO-205AA (DO-8) |
| Speed: | Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Detailed Description: | Diode Standard, Reverse Polarity 600V 150A Chassis, Stud Mount DO-205AA (DO-8) |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If: | 1.33V @ 150A |
| Current - Reverse Leakage @ Vr: | 35mA @ 600V |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 10 Weeks |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Operating Temperature - Junction: | -40°C ~ 200°C |
| Capacitance @ Vr, F: | - |
| Series: | - |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max): | 600V |
| Other Names: | 1242-1202 150KR60AGN 150KR60AGN-ND |
| Current - Average Rectified (Io): | 150A |
Introduce
We can supply 150KR60A , send us a request quote to request 150KR60A pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number 150KR60A.The price and lead time for 150KR60A depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part 150KR60A.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation






