Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 12TQ045STR with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy 12TQ045STR with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
12TQ045STR
| Part No | 12TQ045STR |
|---|---|
| Manufacturer | Sensitron Semiconductor / SMC Diode Solutions |
| Description | DIODE SCHOTTKY 45V 15A D2PAK |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
Specifications
Data sheet
| Package / Case: | TO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB |
|---|---|
| Diode Type: | Schottky |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
| Supplier Device Package: | D2PAK |
| Speed: | Fast Recovery = 200mA (Io) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Detailed Description: | Diode Schottky 45V 15A Surface Mount D2PAK |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If: | 560mV @ 15A |
| Current - Reverse Leakage @ Vr: | 1mA @ 45V |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 6 Weeks |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Operating Temperature - Junction: | -55°C ~ 150°C |
| Capacitance @ Vr, F: | 900pF @ 5V, 1MHz |
| Series: | - |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max): | 45V |
| Other Names: | 12TQ045STRSMC |
| Current - Average Rectified (Io): | 15A |
Introduce
We can supply 12TQ045STR , send us a request quote to request 12TQ045STR pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number 12TQ045STR.The price and lead time for 12TQ045STR depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part 12TQ045STR.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation





