Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 12FC10 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy 12FC10 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
12FC10
| Part No | 12FC10 |
|---|---|
| Manufacturer | Agastat Relays / TE Connectivity |
| Description | LINE FILTER 250VAC 12A CHASS MNT |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
Specifications
Data sheet
| Applications: | Inverters, Power Drive Systems |
|---|---|
| Mounting Type: | Chassis Mount |
| Configuration: | Two Stage |
| Voltage - Rated AC: | 250V |
| Current: | 12A |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Voltage - Rated DC: | - |
| Inductance: | - |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 7 Weeks |
| Termination Style: | Terminal Block |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Series: | FC |
| Filter Type: | Single Phase |
| Other Names: | 1609069-2 6609069-2 |
| Frequency - Operating: | 50/60Hz |
| Approvals: | UR |
| Operating Temperature: | -10°C ~ 40°C |
Introduce
We can supply 12FC10 , send us a request quote to request 12FC10 pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number 12FC10.The price and lead time for 12FC10 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part 12FC10.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation





