Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 1180-01-3A with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy 1180-01-3A with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
1180-01-3A
| Part No | 1180-01-3A |
|---|---|
| Manufacturer | E-T-A |
| Description | CIR BRKR THRM 3A 250VAC 72VDC |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | Get a Quote | ||||
Specifications
Data sheet
| Mounting Type: | Holder |
|---|---|
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Illumination: | - |
| Actuator Type: | Push-Push |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 7 Weeks |
| Breaker Type: | Thermal |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Series: | 1180 |
| Voltage Rating - DC: | 72V |
| Other Names: | 1180-01-3AMP 302-1328 |
| Voltage Rating - AC: | 250V |
| Number of Poles: | 1 |
| Illumination Voltage (Nominal): | - |
| Current Rating: | 3A |
Introduce
We can supply 1180-01-3A , send us a request quote to request 1180-01-3A pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number 1180-01-3A.The price and lead time for 1180-01-3A depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part 1180-01-3A.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
Related parts for 1180-01-3A
| Image | Part Number | Manufacturers | Description | View |
|---|---|---|---|---|
| 1180 | Adafruit | BEARING PLATFORM LIN LG 8MM DIA | RFQ >> | |
![]() |
1180-01-0.1A | E-T-A | CIR BRKR THRM 100MA 250VAC 72VDC | RFQ >> |
| 1180-01-0.25A | E-T-A | CIR BRKR THRM 250MA 250VAC 72VDC | RFQ >> | |
![]() |
1180-01-0.2A | E-T-A | CIR BRKR THRM 200MA 250VAC 72VDC | RFQ >> |
![]() |
1180-01-0.3A | E-T-A | CIR BRKR THRM 300MA 250VAC 72VDC | RFQ >> |
![]() |
1180-01-0.4A | E-T-A | CIR BRKR THRM 400MA 250VAC 72VDC | RFQ >> |
| 1180-01-0.5A | E-T-A | CIR BRKR THRM 500MA 250VAC 72VDC | RFQ >> | |
![]() |
1180-01-0.6A | E-T-A | CIR BRKR THRM 600MA 250VAC 72VDC | RFQ >> |
![]() |
1180-01-0.7A | E-T-A | CIR BRKR THRM 700MA 250VAC 72VDC | RFQ >> |
![]() |
1180-01-0.8A | E-T-A | CIR BRKR THRM 800MA 250VAC 72VDC | RFQ >> |
![]() |
1180-01-1.5A | E-T-A | CIR BRKR THRM 1.5A 250VAC 72VDC | RFQ >> |
| 1180-01-10A | E-T-A | CIR BRKR THRM 10A 250VAC 72VDC | RFQ >> | |
| 1180-01-1A | E-T-A | CIR BRKR THRM 1A 250VAC 72VDC | RFQ >> | |
| 1180-01-2.5A | E-T-A | CIR BRKR THRM 2.5A 250VAC 72VDC | RFQ >> | |
| 1180-01-2A | E-T-A | CIR BRKR THRM 2A 250VAC 72VDC | RFQ >> | |
![]() |
1180-01-3.5A | E-T-A | CIR BRKR THRM 3.5A 250VAC 72VDC | RFQ >> |
| 1180-01-3A | E-T-A | CIR BRKR THRM 3A 250VAC 72VDC | RFQ >> | |
![]() |
1180-01-4A | E-T-A | CIR BRKR THRM 4A 250VAC 72VDC | RFQ >> |
| 1180-01-5A | E-T-A | CIR BRKR THRM 5A 250VAC 72VDC | RFQ >> | |
![]() |
1180-01-6A | E-T-A | CIR BRKR THRM 6A 250VAC 72VDC | RFQ >> |
![]() |
1180-01-7A | E-T-A | CIR BRKR THRM 7A 250VAC 72VDC | RFQ >> |
![]() |
1180-01-8A | E-T-A | CIR BRKR THRM 8A 250VAC 72VDC | RFQ >> |
![]() |
1180-02-0.1A | E-T-A | CIR BRKR THRM 100MA 250VAC 72VDC | RFQ >> |
![]() |
1180-02-0.25A | E-T-A | CIR BRKR THRM 250MA 250VAC 72VDC | RFQ >> |
![]() |
1180-02-0.2A | E-T-A | CIR BRKR THRM 200MA 250VAC 72VDC | RFQ >> |
![]() |
1180-02-0.3A | E-T-A | CIR BRKR THRM 300MA 250VAC 72VDC | RFQ >> |
![]() |
1180-02-0.4A | E-T-A | CIR BRKR THRM 400MA 250VAC 72VDC | RFQ >> |
![]() |
1180-02-0.5A | E-T-A | CIR BRKR THRM 500MA 250VAC 72VDC | RFQ >> |
![]() |
1180-02-0.5A-MK | E-T-A | CIRCUIT BREAKER THERMAL | RFQ >> |
![]() |
1180-02-0.6A | E-T-A | CIR BRKR THRM 600MA 250VAC 72VDC | RFQ >> |
![]() |
1180-02-0.7A | E-T-A | CIR BRKR THRM 700MA 250VAC 72VDC | RFQ >> |
![]() |
1180-02-0.8A | E-T-A | CIR BRKR THRM 800MA 250VAC 72VDC | RFQ >> |
![]() |
1180-02-1.5A | E-T-A | CIR BRKR THRM 1.5A 250VAC 72VDC | RFQ >> |
![]() |
1180-02-1.5A-MK | E-T-A | CIRCUIT BREAKER THERMAL | RFQ >> |
![]() |
1180-02-10A | E-T-A | CIR BRKR THRM 10A 250VAC 72VDC | RFQ >> |
![]() |
1180-02-10A-MK | E-T-A | CIRCUIT BREAKER THERMAL | RFQ >> |
![]() |
1180-02-1A | E-T-A | CIR BRKR THRM 1A 250VAC 72VDC | RFQ >> |
![]() |
1180-02-1A-MK | E-T-A | CIRCUIT BREAKER THERMAL | RFQ >> |
![]() |
1180-02-2.5A | E-T-A | CIR BRKR THRM 2.5A 250VAC 72VDC | RFQ >> |
![]() |
1180-02-2.5A-MK | E-T-A | CIRCUIT BREAKER THERMAL | RFQ >> |
![]() |
1180-02-2A | E-T-A | CIR BRKR THRM 2A 250VAC 72VDC | RFQ >> |
![]() |
1180-02-2A-MK | E-T-A | CIRCUIT BREAKER THERMAL | RFQ >> |
![]() |
1180-02-3.5A | E-T-A | CIR BRKR THRM 3.5A 250VAC 72VDC | RFQ >> |
![]() |
1180-02-3A | E-T-A | CIR BRKR THRM 3A 250VAC 72VDC | RFQ >> |
![]() |
1180-02-3A-MK | E-T-A | CIRCUIT BREAKER THERMAL | RFQ >> |
![]() |
1180-02-4A | E-T-A | CIR BRKR THRM 4A 250VAC 72VDC | RFQ >> |
![]() |
1180-02-4A-MK | E-T-A | CIRCUIT BREAKER THERMAL | RFQ >> |
![]() |
1180-02-5A | E-T-A | CIR BRKR THRM 5A 250VAC 72VDC | RFQ >> |
![]() |
1180-02-5A-MK | E-T-A | CIRCUIT BREAKER THERMAL | RFQ >> |
![]() |
1180-02-6A | E-T-A | CIR BRKR THRM 6A 250VAC 72VDC | RFQ >> |






