Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 106TTA035MSD with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy 106TTA035MSD with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
106TTA035MSD
| Part No | 106TTA035MSD |
|---|---|
| Manufacturer | Illinois Capacitor |
| Description | AXIAL E-CAP ON TAPE |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
Specifications
Data sheet
| ESR (Equivalent Series Resistance): | 19.894 Ohm @ 120Hz |
|---|---|
| Applications: | General Purpose |
| Tolerance: | ±20% |
| Package / Case: | Axial, Can |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Detailed Description: | 10µF 35V Aluminum Electrolytic Capacitors Axial, Can 19.894 Ohm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C |
| Surface Mount Land Size: | - |
| Lifetime @ Temp.: | 2000 Hrs @ 85°C |
| Ripple Current @ Low Frequency: | 41mA @ 120Hz |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 22 Weeks |
| Height - Seated (Max): | - |
| Voltage - Rated: | 35V |
| Ratings: | - |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Lead Spacing: | - |
| Size / Dimension: | 0.197" Dia x 0.512" L (5.00mm x 13.00mm) |
| Series: | TTA |
| Other Names: | 1572-1035-2 |
| Capacitance: | 10µF |
| Polarization: | Polar |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 85°C |
Introduce
We can supply 106TTA035MSD , send us a request quote to request 106TTA035MSD pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number 106TTA035MSD.The price and lead time for 106TTA035MSD depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part 106TTA035MSD.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation





