Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 106PHB250K4H with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy 106PHB250K4H with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
106PHB250K4H
| Part No | 106PHB250K4H |
|---|---|
| Manufacturer | Illinois Capacitor |
| Description | CAP FILM 10UF 10% 250VDC RAD 4LD |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
Specifications
Data sheet
| ESR (Equivalent Series Resistance): | 1.9 mOhms |
|---|---|
| Applications: | High Frequency, Switching |
| Tolerance: | ±10% |
| Package / Case: | Radial - 4 Leads |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Packaging: | Bulk |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Dielectric Material: | Polypropylene (PP), Metallized |
| Detailed Description: | 10µF Film Capacitor 160V 250V Polypropylene (PP), Metallized Radial - 4 Leads |
| Termination: | PC Pins |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 19 Weeks |
| Height - Seated (Max): | 1.299" (33.00mm) |
| Ratings: | - |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Lead Spacing: | 1.083" (27.50mm) |
| Size / Dimension: | 1.260" L x 0.709" W (32.00mm x 18.00mm) |
| Series: | PHB |
| Voltage Rating - DC: | 250V |
| Capacitance: | 10µF |
| Voltage Rating - AC: | 160V |
| Features: | - |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 100°C |
Introduce
We can supply 106PHB250K4H , send us a request quote to request 106PHB250K4H pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number 106PHB250K4H.The price and lead time for 106PHB250K4H depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part 106PHB250K4H.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation






