Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 106MG10-BP with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy 106MG10-BP with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
106MG10-BP
| Part No | 106MG10-BP |
|---|---|
| Manufacturer | Honeywell Sensing and Productivity Solutions |
| Description | MAGNET ALNICO THREADED STUD |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
Specifications
Data sheet
| Gauss Strength: | 2620G @ 0.01" |
|---|---|
| Magnetization: | Axial |
| Finish: | - |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Detailed Description: | Magnet Rare Earth 0.400" Dia x 0.930" H (10.2mm x 23.6mm) |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Shape: | Cylindrical |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Series: | MG |
| Other Names: | 106MG10BP 480-3248 |
| Material: | Rare Earth |
| Size: | 0.400" Dia x 0.930" H (10.2mm x 23.6mm) |
| Operating Temperature: | 150°C (TA) |
| Grade: | - |
Introduce
We can supply 106MG10-BP , send us a request quote to request 106MG10-BP pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number 106MG10-BP.The price and lead time for 106MG10-BP depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part 106MG10-BP.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation






