Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 104990119 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy 104990119 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
104990119
| Part No | 104990119 |
|---|---|
| Manufacturer | Seeed |
| Description | DISPLAY 0.8" 16SEG RED CATHODE |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | Get a Quote | ||||
Specifications
Data sheet
| Power Dissipation (Max): | 100mW |
|---|---|
| Package / Case: | 18-DIP (0.600", 15.24mm) |
| Packaging: | Tray |
| Millicandela Rating: | 8mcd |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Detailed Description: | Character LED Display Module Red 16-Segment, Alphanumeric 1 Character Common Cathode 1.8V 10mA 1.091" H x 0.787" W x 0.335" D (27.70mm x 20.00mm x 8.50mm) 18-DIP (0.600", 15.24mm) |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Number of Characters: | 1 |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Size / Dimension: | 1.091" H x 0.787" W x 0.335" D (27.70mm x 20.00mm x 8.50mm) |
| Digit/Alpha Size: | 0.80" (20.32mm) |
| Color: | Red |
| Series: | - |
| Wavelength - Peak: | 640nm |
| Display Type: | 16-Segment, Alphanumeric |
| Current - Test: | 10mA |
| Common Pin: | Common Cathode |
| Voltage - Forward (Vf) (Typ): | 1.8V |
Introduce
We can supply 104990119 , send us a request quote to request 104990119 pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number 104990119.The price and lead time for 104990119 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part 104990119.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation








