Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 102PPB202KE with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy 102PPB202KE with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
102PPB202KE
| Part No | 102PPB202KE |
|---|---|
| Manufacturer | Illinois Capacitor |
| Description | CAP FILM 1000PF 10% 2KVDC RADIAL |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
Specifications
Data sheet
| Applications: | Commutation; High Pulse, DV/DT; Snubber |
|---|---|
| Tolerance: | ±10% |
| Package / Case: | Radial |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Packaging: | Bulk |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Dielectric Material: | Polypropylene (PP), Metallized |
| Detailed Description: | 1000pF Film Capacitor 700V 2000V (2kV) Polypropylene (PP), Metallized Radial |
| Termination: | PC Pins |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 19 Weeks |
| Height - Seated (Max): | 0.433" (11.00mm) |
| Ratings: | - |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Lead Spacing: | 0.591" (15.00mm) |
| Size / Dimension: | 0.709" L x 0.197" W (18.00mm x 5.00mm) |
| Series: | PPB |
| Voltage Rating - DC: | 2000V (2kV) |
| Other Names: | 102PPB202KE-ND 1572-1253 |
| Capacitance: | 1000pF |
| Voltage Rating - AC: | 700V |
| Features: | - |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 105°C |
Introduce
We can supply 102PPB202KE , send us a request quote to request 102PPB202KE pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number 102PPB202KE.The price and lead time for 102PPB202KE depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part 102PPB202KE.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation






