Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 101MG8-BP with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy 101MG8-BP with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
101MG8-BP
| Part No | 101MG8-BP |
|---|---|
| Manufacturer | Honeywell Sensing and Productivity Solutions |
| Description | MAGNET CYLINDRICAL ALNICO AXIAL |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
Specifications
Data sheet
| Gauss Strength: | 1050G @ 0.01" |
|---|---|
| Magnetization: | Axial |
| Finish: | - |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Detailed Description: | Magnet Alnico 8 (AlNiCo) 0.245" Dia x 0.245" H (6.22mm x 6.22mm) |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Shape: | Round |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Series: | MG |
| Material: | Alnico 8 (AlNiCo) |
| Size: | 0.245" Dia x 0.245" H (6.22mm x 6.22mm) |
| Operating Temperature: | 250°C (TA) |
| Grade: | - |
Introduce
We can supply 101MG8-BP , send us a request quote to request 101MG8-BP pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number 101MG8-BP.The price and lead time for 101MG8-BP depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part 101MG8-BP.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation





