Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 10-84-4092 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy 10-84-4092 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
10-84-4092
| Part No | 10-84-4092 |
|---|---|
| Manufacturer | Affinity Medical Technologies - a Molex company |
| Description | CONN HEADER 9POS .084 VERT TIN |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
Specifications
Data sheet
| Applications: | Automotive, General Purpose, Industrial, Telecommunications |
|---|---|
| Mated Stacking Heights: | - |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Contact Finish - Post: | Tin |
| Material Flammability Rating: | UL94 V-2 |
| Fastening Type: | Locking Ramp |
| Contact Finish - Mating: | Tin |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 12 Weeks |
| Contact Shape: | Circular |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Contact Length - Post: | 0.169" (4.30mm) |
| Insulation Material: | Polyamide (PA66), Nylon 6/6 |
| Connector Type: | Header |
| Number of Positions Loaded: | All |
| Ingress Protection: | - |
| Features: | - |
| Pitch - Mating: | 0.250" (6.35mm) |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 105°C |
| Contact Material: | Phosphor Bronze |
| Current Rating: | - |
| Number of Rows: | 3 |
| Voltage Rating: | 600V |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Packaging: | Bulk |
| Contact Finish Thickness - Post: | 137.8µin (3.50µm) |
| Contact Type: | Female Socket |
| Detailed Description: | 9 Position Header Connector 0.250" (6.35mm) Through Hole Tin |
| Termination: | Solder |
| Contact Finish Thickness - Mating: | 137.8µin (3.50µm) |
| Row Spacing - Mating: | 0.250" (6.35mm) |
| Style: | Board to Cable/Wire |
| Series: | MLX 42002 |
| Other Names: | 0010-84-4092 0010-84-4092-P 0010844092 0010844092-P 10-84-4092-P 10844092 10844092-P A-42002-9A2A1 WM1267 |
| Number of Positions: | 9 |
| Insulation Height: | 0.550" (13.97mm) |
| Insulation Color: | Natural |
Introduce
We can supply 10-84-4092 , send us a request quote to request 10-84-4092 pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number 10-84-4092.The price and lead time for 10-84-4092 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part 10-84-4092.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation













