Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 0ZCF0200FF2C with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy 0ZCF0200FF2C with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
0ZCF0200FF2C
| Part No | 0ZCF0200FF2C |
|---|---|
| Manufacturer | Bel |
| Description | PTC RESET FUSE 16V 2A 2920 |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
Specifications
Data sheet
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
|---|---|
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 2A (4 Weeks) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 18 Weeks |
| Time to Trip: | 4.5s |
| Height - Seated (Max): | - |
| Current - Hold (Ih) (Max): | 2A |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Lead Spacing: | - |
| Resistance - Initial (Ri) (Min): | 35 mOhms |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 85°C |
| Package / Case: | 2920 (7351 Metric), Concave |
| Thickness (Max): | 0.035" (0.90mm) |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
| Detailed Description: | Polymeric PTC Resettable Fuse 16V 2A Ih Surface Mount 2920 (7351 Metric), Concave |
| Ratings: | - |
| Current - Trip (It): | 4A |
| Current - Max: | 100A |
| Size / Dimension: | 0.290" L x 0.202" W (7.36mm x 5.12mm) |
| Series: | 0ZCF |
| Resistance - Post Trip (R1) (Max): | 120 mOhms |
| Type: | Polymeric |
| Other Names: | 507-1748-2 |
| Voltage - Max: | 16V |
| Approvals: | cURus, TUV |
Introduce
We can supply 0ZCF0200FF2C , send us a request quote to request 0ZCF0200FF2C pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number 0ZCF0200FF2C.The price and lead time for 0ZCF0200FF2C depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part 0ZCF0200FF2C.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation





