Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 072C,AL with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy 072C,AL with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
072C,AL
| Part No | 072C,AL |
|---|---|
| Manufacturer | Serpac Electronic Enclosures |
| Description | BOX PLSTC AMD/CL 6.88"L X 4.88"W |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
Specifications
Data sheet
| Height: | 1.400" (35.56mm) |
|---|---|
| Container Type: | Box |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Detailed Description: | Box Plastic, Polycarbonate Almond, Clear Cover/Door Hand Held, Cover Included 6.880" L x 4.880" W (174.75mm x 123.95mm) X 1.400" (35.56mm) |
| Material Flammability Rating: | - |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 2 Weeks |
| Weight: | 0.37 lb (167.83g) |
| Shipping Info: | Shipped from Digi-Key |
| Ratings: | IP40, NEMA 1 |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Size / Dimension: | 6.880" L x 4.880" W (174.75mm x 123.95mm) |
| Color: | Almond, Clear Cover/Door |
| Series: | S |
| Thickness: | 0.100" (2.54mm) |
| Other Names: | SR072-CA |
| Material: | Plastic, Polycarbonate |
| Design: | Hand Held, Cover Included |
| Features: | PCB Supports |
| Area (L x W): | 33.6 in² (217 cm²) |
Introduce
We can supply 072C,AL , send us a request quote to request 072C,AL pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number 072C,AL.The price and lead time for 072C,AL depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part 072C,AL.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation





