Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 051W,AL with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy 051W,AL with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
051W,AL
| Part No | 051W,AL |
|---|---|
| Manufacturer | Serpac Electronic Enclosures |
| Description | BOX ABS ALMOND 5.62"L X 3.25"W |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
Specifications
Data sheet
| Height: | 0.900" (22.86mm) |
|---|---|
| Container Type: | Box |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Detailed Description: | Box Plastic, ABS Almond Hand Held, Cover Included 5.620" L x 3.250" W (142.75mm x 82.55mm) X 0.900" (22.86mm) |
| Material Flammability Rating: | UL94 HB |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 2 Weeks |
| Weight: | 0.187 lb (84.82g) |
| Shipping Info: | Shipped from Digi-Key |
| Ratings: | IP40, NEMA 1 |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Size / Dimension: | 5.620" L x 3.250" W (142.75mm x 82.55mm) |
| Color: | Almond |
| Series: | S |
| Thickness: | 0.100" (2.54mm) |
| Other Names: | 051-W ALMOND 051-WA 051-WALMOND SR051-WA |
| Material: | Plastic, ABS |
| Design: | Hand Held, Cover Included |
| Features: | PCB Supports, Wall Mount |
| Area (L x W): | 18.3 in² (118 cm²) |
Introduce
We can supply 051W,AL , send us a request quote to request 051W,AL pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number 051W,AL.The price and lead time for 051W,AL depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part 051W,AL.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation





