Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 04-9574-0050 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy 04-9574-0050 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
04-9574-0050
| Part No | 04-9574-0050 |
|---|---|
| Manufacturer | Kester |
| Description | SOLDER BAR UP BAR 1.66LB |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
Specifications
Data sheet
| Diameter: | - |
|---|---|
| Storage/Refrigeration Temperature: | - |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Detailed Description: | Lead Free Bar Solder Sn99.3Cu0.7 (99.3/0.7) Bar, 1.66 lbs (750g) |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Shipping Info: | - |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Series: | ULTRAPURE® |
| Flux Type: | - |
| Type: | Bar Solder |
| Other Names: | K100LD |
| Form: | Bar, 1.66 lbs (750g) |
| Wire Gauge: | - |
| Shelf Life: | Not Applicable |
| Process: | Lead Free |
| Melting Point: | 441°F (227°C) |
| Composition: | Sn99.3Cu0.7 (99.3/0.7) |
| Shelf Life Start: | - |
Introduce
We can supply 04-9574-0050 , send us a request quote to request 04-9574-0050 pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number 04-9574-0050.The price and lead time for 04-9574-0050 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part 04-9574-0050.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation





