Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 031,BK-BULK with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy 031,BK-BULK with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
031,BK-BULK
| Part No | 031,BK-BULK |
|---|---|
| Manufacturer | Serpac Electronic Enclosures |
| Description | BOX ABS BLACK 4.38"L X 3.25"W |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
Specifications
Data sheet
| Height: | 0.900" (22.86mm) |
|---|---|
| Container Type: | Box |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Detailed Description: | Box Plastic, ABS Black Hand Held, Cover Included 4.380" L x 3.250" W (111.25mm x 82.55mm) X 0.900" (22.86mm) |
| Material Flammability Rating: | UL94 HB |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 2 Weeks |
| Weight: | 0.15 lb (68.04g) |
| Shipping Info: | Shipped from Digi-Key |
| Ratings: | IP40, NEMA 1 |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Size / Dimension: | 4.380" L x 3.250" W (111.25mm x 82.55mm) |
| Color: | Black |
| Series: | S |
| Thickness: | 0.100" (2.54mm) |
| Other Names: | 031-BLACK-BULK |
| Material: | Plastic, ABS |
| Design: | Hand Held, Cover Included |
| Features: | PCB Supports |
| Area (L x W): | 14.2 in² (92 cm²) |
Introduce
We can supply 031,BK-BULK , send us a request quote to request 031,BK-BULK pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number 031,BK-BULK.The price and lead time for 031,BK-BULK depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part 031,BK-BULK.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation





