Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 027701.5V with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy 027701.5V with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
027701.5V
| Part No | 027701.5V |
|---|---|
| Manufacturer | Hamlin / Littelfuse |
| Description | FUSE BOARD MOUNT 1.5A 125VAC/VDC |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | Get a Quote | ||||
Specifications
Data sheet
| Package / Case: | Axial |
|---|---|
| Mounting Type: | Through Hole |
| Packaging: | Bulk |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Fuse Type: | Board Mount (Cartridge Style Excluded) |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 11 Weeks |
| Response Time: | Fast |
| Breaking Capacity @ Rated Voltage: | - |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Size / Dimension: | 0.093" Dia x 0.280" L (2.36mm x 7.11mm) |
| Color: | - |
| Series: | PICO® 277 |
| Voltage Rating - DC: | 125V |
| Other Names: | 27701.5V |
| Voltage Rating - AC: | 125V |
| Approvals: | - |
| Operating Temperature: | - |
| Current Rating: | 1.5A |
Introduce
We can supply 027701.5V , send us a request quote to request 027701.5V pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number 027701.5V.The price and lead time for 027701.5V depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part 027701.5V.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
Related parts for 027701.5V
| Image | Part Number | Manufacturers | Description | View |
|---|---|---|---|---|
| 0277.062M | Hamlin / Littelfuse | FUSE BOARD MOUNT 62MA 125VAC/VDC | RFQ >> | |
![]() |
0277.062NRT1 | Hamlin / Littelfuse | FUSE BOARD MOUNT 62MA 125VAC/VDC | RFQ >> |
| 0277.062V | Hamlin / Littelfuse | FUSE BOARD MOUNT 62MA 125VAC/VDC | RFQ >> | |
| 0277.125M | Hamlin / Littelfuse | FUSE BOARD MNT 125MA 125VAC/VDC | RFQ >> | |
![]() |
0277.125NRT1 | Hamlin / Littelfuse | FUSE BOARD MNT 125MA 125VAC/VDC | RFQ >> |
| 0277.125V | Hamlin / Littelfuse | FUSE BOARD MNT 125MA 125VAC/VDC | RFQ >> | |
| 0277.250M | Hamlin / Littelfuse | FUSE BOARD MNT 250MA 125VAC/VDC | RFQ >> | |
![]() |
0277.250NRT1 | Hamlin / Littelfuse | FUSE BOARD MNT 250MA 125VAC/VDC | RFQ >> |
| 0277.250V | Hamlin / Littelfuse | FUSE BOARD MNT 250MA 125VAC/VDC | RFQ >> | |
| 0277.375M | Hamlin / Littelfuse | FUSE BOARD MNT 375MA 125VAC/VDC | RFQ >> | |
![]() |
0277.375NRT1 | Hamlin / Littelfuse | FUSE BOARD MNT 375MA 125VAC/VDC | RFQ >> |
![]() |
0277.375V | Hamlin / Littelfuse | FUSE BOARD MNT 375MA 125VAC/VDC | RFQ >> |
| 0277.500M | Hamlin / Littelfuse | FUSE BOARD MNT 500MA 125VAC/VDC | RFQ >> | |
![]() |
0277.500NRT1 | Hamlin / Littelfuse | FUSE BOARD MNT 500MA 125VAC/VDC | RFQ >> |
| 0277.500V | Hamlin / Littelfuse | FUSE BOARD MNT 500MA 125VAC/VDC | RFQ >> | |
| 0277.750M | Hamlin / Littelfuse | FUSE BOARD MNT 750MA 125VAC/VDC | RFQ >> | |
![]() |
0277.750NRT1 | Hamlin / Littelfuse | FUSE BOARD MNT 750MA 125VAC/VDC | RFQ >> |
![]() |
0277.750V | Hamlin / Littelfuse | FUSE BOARD MNT 750MA 125VAC/VDC | RFQ >> |
![]() |
02770.15.01 | General Cable | CABLE 4COND 18AWG BLACK 250' | RFQ >> |
![]() |
02770.15T.01 | General Cable | CABLE 4COND 18AWG BLACK 250' | RFQ >> |
![]() |
02770.35.01 | General Cable | 18/4 SOOW 600V-BLK-250 RL | RFQ >> |
![]() |
02770.35T.01 | General Cable | 18/4 SOOW 600V-BLK-250 RL | RFQ >> |
![]() |
02770.38T.01 | General Cable | CABLE 4COND 18AWG BLACK 500' | RFQ >> |
![]() |
02770.41.01 | General Cable | CABLE 4COND 18AWG BLACK 1000' | RFQ >> |
![]() |
02770.41T.01 | General Cable | CABLE 4COND 18AWG BLACK 1000' | RFQ >> |
![]() |
02770.46.01 | General Cable | CABLE 4COND 18AWG BLACK 5000' | RFQ >> |
![]() |
02770.99.01 | General Cable | CABLE 4COND 18AWG BLACK 1=1FT | RFQ >> |
| 0277001.M | Hamlin / Littelfuse | FUSE BRD MNT 1A 125VAC/VDC AXIAL | RFQ >> | |
![]() |
0277001.NRT1 | Hamlin / Littelfuse | FUSE BRD MNT 1A 125VAC/VDC AXIAL | RFQ >> |
| 0277001.V | Hamlin / Littelfuse | FUSE BRD MNT 1A 125VAC/VDC AXIAL | RFQ >> | |
| 0277002.M | Hamlin / Littelfuse | FUSE BRD MNT 2A 125VAC/VDC AXIAL | RFQ >> | |
| 0277002.NRT1 | Hamlin / Littelfuse | FUSE BRD MNT 2A 125VAC/VDC AXIAL | RFQ >> | |
| 0277002.V | Hamlin / Littelfuse | FUSE BRD MNT 2A 125VAC/VDC AXIAL | RFQ >> | |
| 0277003.M | Hamlin / Littelfuse | FUSE BRD MNT 3A 125VAC/VDC AXIAL | RFQ >> | |
![]() |
0277003.NRT1 | Hamlin / Littelfuse | FUSE BRD MNT 3A 125VAC/VDC AXIAL | RFQ >> |
| 0277003.V | Hamlin / Littelfuse | FUSE BRD MNT 3A 125VAC/VDC AXIAL | RFQ >> | |
| 0277004.M | Hamlin / Littelfuse | FUSE BRD MNT 4A 125VAC/VDC AXIAL | RFQ >> | |
![]() |
0277004.NRT1 | Hamlin / Littelfuse | FUSE BRD MNT 4A 125VAC/VDC AXIAL | RFQ >> |
| 0277004.V | Hamlin / Littelfuse | FUSE BRD MNT 4A 125VAC/VDC AXIAL | RFQ >> | |
| 0277005.M | Hamlin / Littelfuse | FUSE BRD MNT 5A 125VAC/VDC AXIAL | RFQ >> | |
![]() |
0277005.NRT1 | Hamlin / Littelfuse | FUSE BRD MNT 5A 125VAC/VDC AXIAL | RFQ >> |
| 0277005.V | Hamlin / Littelfuse | FUSE BRD MNT 5A 125VAC/VDC AXIAL | RFQ >> | |
| 0277007.M | Hamlin / Littelfuse | FUSE BRD MNT 7A 125VAC/VDC AXIAL | RFQ >> | |
![]() |
0277007.NRT1 | Hamlin / Littelfuse | FUSE BRD MNT 7A 125VAC/VDC AXIAL | RFQ >> |
| 0277007.V | Hamlin / Littelfuse | FUSE BRD MNT 7A 125VAC/VDC AXIAL | RFQ >> | |
| 027701.5M | Hamlin / Littelfuse | FUSE BOARD MOUNT 1.5A 125VAC/VDC | RFQ >> | |
![]() |
027701.5NRT1 | Hamlin / Littelfuse | FUSE BOARD MOUNT 1.5A 125VAC/VDC | RFQ >> |
| 027701.5V | Hamlin / Littelfuse | FUSE BOARD MOUNT 1.5A 125VAC/VDC | RFQ >> | |
| 0277010.M | Hamlin / Littelfuse | FUSE BOARD MOUNT 10A 125VAC/VDC | RFQ >> | |
| 0277010.NRT1 | Hamlin / Littelfuse | FUSE BOARD MOUNT 10A 125VAC/VDC | RFQ >> |







